Hollanda Uyum Sınavı Yazma Bölümü

Hollanda Uyum Sınavı Yazma Bölümü

Hollanda Uyum Sınavı (Inburgeringexam) yazma bölümünde nelere dikkat etmeniz gerekiyor ? Yazma sınavına nasıl hazırlanmalıyız? Sınavın içeriği nasıl? gibi sorularınızın yanıtlarını bu yazıda bulabilirsiniz.

Şimdiye kadar, Sivil uyum sınavları (Inburgeringsexam) ile ilgili yazı dizimi takip ediyorsanız, Hollanda vatandaşlığı veya daimi oturma izni almaya hak kazanmak için Hollanda toplumu hakkında biraz bilgi sahibi olmanız gerektiğini zaten biliyorsunuzdur.

Son üç yazıda, Okuma, Konuşma ve KNM sınavlarına nasıl hazırlanılmalı ile ilgili yazmıştım. Bugünün yazısı ise diğer önemli sınav olan; Yazma (Schrijven) ile ilgili.

Bu sınava girmeden önce bir kursa kaydolmanızı tavsiye ederim, çünkü dilbilgisi açısından doğru cümleler yazmanız bekleniyor. Ayrıca, sınavın iki ana kriteri vardır; dilbilgisi doğruluğu ve yeterliliği. Bunun için eğitmenlerden yardım almanız gerekebilir.

Peki bu sınava nasıl çalışılmalıdır? Dil sınıfındaki öğrencilerimden bu sınava nasıl hazırlanılacağı ile ilgili pek çok soru alıyorum, çünkü birçok öğrenci yazma sınavını oldukça ‘zor’ buluyor.

Yazma Sınavında Neler Soruluyor?

Yazma sınavını diğer sınavlardan ayıran şey; Yazma sınavının bilgisayar tabanlı olmamasıdır.

Bu sınav, kağıt üzerindedir. Bu sınavın süresi 40 dakikadır.

Dört yazma sorusunu cevaplamanız gerekiyor.

Bir posta veya mektup (resmi/gayri resmi), küçük bir bölüm yazmanız istenebilir.

Konular, patronunuza bir gün izin isteyen bir e-posta yazmak kadar basit veya yaptığınız ilk işi anlatmak gibi biraz zor olabilir.

Genellikle bir form veya anket doldurmanızın gereken bir soruda vardır; örneğin yüzme kursuna katılma başvurusu gibi.

Bazen bir ‘resimli’ soru alırsınız. Birkaç resim olacak ve sizden resimlere dayalı olarak bir pasaj yazmanız veya bir süreci tanımlamanız istenecek.

Yazma Sınavı – El Yazısı


Bu, kağıda yazdığınız bir sınav olduğu için el yazınız büyük önem taşıyor.

El yazısının net olmadığını düşüyorsanız çok pratik yapmanızı öneririm. Sınav adaylarının, sadece okunaksız el yazıları nedeniyle başarısız oldukları durumlar vardır!

Sınavlar için pratik yaparken bilgisayarda yazmak yerine cevaplarınızı kağıda yazın.Yazma Sınavı Mı Yoksa Konuşma Sınavı Mı Daha Kolay?


Ancak, birçok insan bu sınavı konuşma sınavından daha kolay bulmaktadır. Bu doğru.

Yazarken geriye dönüp cümlelerinizi gözden geçirip düzeltmeye vaktiniz varken, konuşma sınavında tek seferde doğru yapmanız gerekiyor, çünkü tekrar süresi sıkıntısı var!

Bununla birlikte, temel dilbilgisi bilgisinin yeterli olmasına rağmen, yazma sınavını oldukça zor bulan insanlar da var.

Yazma Sınavı İçin Bazı İpuçları


Kısa, kolay ve doğru cümleler.

Anlamanız gereken noktalardan biri, cevaplarınızı yazmak için sınırlı alanınız olmasıdır.

Cevaplarınızı basit, kısa ve mantıklı cümlelerle yazmanızı tavsiye ederim. Tabii ki, gramer doğruluğu son derece önemlidir. Ancak özlü ve kolay cümleler yazdığınızda, gramer hatası yapma şansınızı azaltırsınız.

E-postalarınızda/mektuplarınızda uygun başlangıçlar ve bitişler kullanın. Bu bağlamda, kelime dağarcığınızı geliştirme alışkanlığınızı da vurgulayacağım.

Her gün en az beş yeni kelime öğrenebilirsen, bu sana iyi bir başlangıç ​​sağlayabilir!


Kelime Sırasını Uyun

DUO web sitesinde bazı iyi örnek makaleler var. Bunları uygularken, sınavda sordukları soru türleri hakkında iyi bir fikir edineceksiniz.

Felemenkçe Dilbilgisi, İngilizce dilbilgisi gibi değildir ve kelime sırası İngilizce’den biraz farklıdır. En başından itibaren, Felemenkçe dersleri almaya başladığınızda, lütfen Felemenkçe cümle kurmanın işleyişini öğrendiğinizden emin olun.

Bu noktada verebileceğim bir ipucu, fiillerin konumlarına odaklanmaktır. Hem düzenli hem de düzensiz olan Hollandaca fiillerin farklı çekim biçimleri vardır.

Ayrıca, ana cümleyi ve yan tümceyi kullanarak karmaşık cümleler yazıyorsanız konumları değişir. Bu konuya özellikle dikkat etmelisiniz. Ancak, bağlaç kullanmak size ekstra puan kazandırır!

Google Çeviri

Bu, yapmanızı tavsiye etmeyeceğim bir şey. Yazma sınavına hazırlanırken herhangi bir çeviri yazılımı da kullanmamalısınız. Bunun yerine küçük bölümler yazmaya başlayın ve öğretmeninizden (veya belki Hollandalı bir meslektaşınızdan!) geri bildirim vermesini isteyin.

Bu yüzden soruyu dikkatlice okuyun ve soruda sorulan her şeyi yazdığınızdan emin olun.

Unutmayın, noktayı kaçırmak puan kaybetmek demektir. ‘de/het’ kelimeleriyle ilgili hata yapmaktan kaçının.

Başarılar….

Chaitali Sengupta‘nın bir makalesi. ON-POINT COMMUNICATIONS dil enstitüsünün kurucusudur ve online olarak Inburgerings dersleri vermektedir.

aysaa

Related Posts

Farklı Yolların Ortak Noktası: Yol-Kat’ın Arkasındaki Güçlü Kadınlar

Farklı Yolların Ortak Noktası: Yol-Kat’ın Arkasındaki Güçlü Kadınlar

Kanserle Dans: Ebru Janssens Kayan’ın İlham Veren İyileşme Yolculuğu

Kanserle Dans: Ebru Janssens Kayan’ın İlham Veren İyileşme Yolculuğu

Azim, Çaba ve Başarının Hikayesi

Azim, Çaba ve Başarının Hikayesi

Cito ve IEP Arasındaki Fark: Eğitimde Bireyselleştirmenin Gücü

Cito ve IEP Arasındaki Fark: Eğitimde Bireyselleştirmenin Gücü

No Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

İlginizi çekebilir

Dil secenekleri

Tags