Knm Sınavına Nasıl Hazırlanılır?

Knm Sınavına Nasıl Hazırlanılır?

Chaitali SenguptaHollanda Sivil Entegrasyon sınavı (Inburgering exam) için hazırladığı yazı dizisinin bu haftaki konusu; Kennis van de Nederlandse Maatschappij (KNM) Sınavına Nasıl Hazırlanılır?

Sözü Chaitali’ye bırakmadan önce, sınavla ilgili düşüncelerimi sizlerle paylaşmak isterim. KNM sınavı, diğer sınavlardan daha zordu. Nedeni; bu yaşa kadar doğru bildiğiniz şeylerin, toplumdan topluma değişiyor olması. DUO’nun kendi resmi sitesindeki bir soru üzerinden örneklendireceğim. Videoda iş yerinde adamın kafasına bir şey düşüyor ve bu durumda ne yapması gerekiyor diye soruluyor. Bize göre doğru cevap sağlık kuruluşuna gitmesi, fakat Hollanda toplum kurallarına göre marketten yara bandı alması. Hollanda sağlık sistemi diyorum ve susuyorum….

Hollanda vatandaşlığı veya daimi oturma izni almaya hak kazanmak için, Hollanda toplumu hakkında biraz bilgi sahibi olmanız gerekir.

Kennis van de Nederlandse Maatschappij (KNM), sivil entegrasyonuna hak kazanmak için almanız gereken zorunlu bir sınavdır. Adından da anlaşılacağı gibi, bu sınav Hollanda toplumu ve kültürü hakkındaki bilginizi sınamaktadır. Kulağa kolay geliyor, değil mi? Demek istediğim, ne de olsa bir süredir bu toplumda yaşıyorsun. Hollanda yaşam tarzına maruz kalıyorsunuz; ‘een beetje’ Felemenkçe okuyabiliyor ve anlayabiliyorsun. Bu nedenle, bu sınav senin için çok da zor olmamalı. Ve gerçekten de değil, inanın bana. (Sınava nasıl çalışacağınızı biliyorsanız)


KNM Sınavı Hakkında Bilgi


Bu, 45 dakika süren bilgisayar tabanlı bir sınavdır. 43 soruyu cevaplamanız gerekiyor. Sınavda genellikle küçük video parçaları izleyeceksiniz. Videoların süresi, 50 saniye ile bir dakika arası değişiyor. Videolar genellikle Hollanda toplumu, gelenekleri, alışkanlıkları ve kültürü ile ilgilidir.

Sadece yaşam tarzını değil, aynı zamanda Hollanda toplum değerlerini, kurallarını ve çeşitli kurumlarını da tanımanız gerekir. Başka bir deyişle, iş ve gelir, eğitim sistemi, barınma ve sigorta gibi işlenen konular çok çeşitlidir. Bana sorarsanız sınava girmeseniz bile içinde bulunduğunuz toplum hakkında bilgi edinmek için ayırdığınız zamana değer!

Erken Hazırlanmaya Başlayın


Bu yılki tüm sınavlar için gerekli dil yeterliliği düzeyinin A2 olduğunu biliyorsunuz. Buna KNM sınavınız da dahildir. Öğrencilerime verdiğim ipuçlarından biri, A1 seviyesine gelir gelmez, KNM sınavına hazırlanmaya başlamalarıdır. Bu sınav aynı zamanda okuma becerinizi de test eder ve genellikle öğrencilerin çoğu Okuma sınavlarını verdikten sonra bu sınavı alır. Şimdiye kadar, Felemenkçe metinleri okuma konusunda biraz deneyime sahipler. Ancak KNM ile ilgili öngörülen kitaplar bazen A1 düzeyindeki öğrenciler için oldukça zor olan kelimeleri içerir bunun için okumaya devam etmelisin.

Birey Çalışma Yöntemi mi ? KNM Kursu mu?


Pek çok insan, kendi kendine çalışmanın yeterli olmadığını veya bir KNM eğitim kursu almanın daha iyi olup olmadığını bilmek ister. Tabii ki, bu kişisel bir seçimdir.

Ancak bence KNM’de bulunan kitaplar kendi kendine çalışma için yeterince iyi. Hollanda kültürü ve toplumu hakkında pek çok kitap mevcuttur. Örneğin Welkom in Nederland kitabı çok kapsamlıdır ve bu sınava hazırlanmak için oldukça uygundur. Yerinde olsam kitabı oldukça erken okumaya başlar, bölümleri bitirirken küçük notlar hazırlardım. Bazı öğrenciler kitapları çok uzun ve sıkıcı buluyor. Onlarla kısmen aynı fikirde olsam da, Inburgering sınavının bu kısmını geçmek için bu kitap önemlidir.

Bu sınavın üstesinden gelmek için ipuçları


Elbette bu sınava hazırlanmanın birkaç yolu var;


UygulamaDUO web sitesinde bazı iyi örnek makaleler var. Bunları uygulamak, sınavda sizden ne beklendiği konusunda size kesinlikle iyi bir fikir verecektir. Her kitap ayrıca size uygulama sınavları ve çevrimiçi deneme kağıtları verir. Sınav eğitimini çevrimiçi olarak yapabilir ve her bölümü okumayı bitirirken alıştırma sorularını çözebilirsiniz. Inburgeren.nl adında çok iyi bir web sitesi var. Kontrol et! Ödevleri yaparak, sınav için öğrenmeniz gereken önemli konular hakkında kesinlikle daha fazla bilgi edineceksiniz.Hollandalılarla Konuş


Hollanda toplumu ve gelenekleri hakkındaki bilginizi geliştirmenin bir başka harika yolu da Hollandalılarla konuşmaktır. Hollanda’nın kendi kuralları, sistemleri ve işleri yapma şekli vardır. Kitapta , doktoru ziyaret etmek, Hollanda’daki siyasi sistem, farklı sigorta türleri, önemli Hollanda kuruluşları vb gibi konularda detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz. .

Gelecek hafta: Schrijven (Yazma) sınav tüyoları

Chaitali Sengupta ON-POINT COMMUNICATIONS dil enstitüsünün kurucusudur ve çevrimiçi Inburgerings dersleri vermektedir.

Ps: Inburgering sınavına Türk bir öğretmen ile çalışmak isterseniz bu sayfayı ziyaret edin.


aysaa

Related Posts

Farklı Yolların Ortak Noktası: Yol-Kat’ın Arkasındaki Güçlü Kadınlar

Farklı Yolların Ortak Noktası: Yol-Kat’ın Arkasındaki Güçlü Kadınlar

Kanserle Dans: Ebru Janssens Kayan’ın İlham Veren İyileşme Yolculuğu

Kanserle Dans: Ebru Janssens Kayan’ın İlham Veren İyileşme Yolculuğu

Azim, Çaba ve Başarının Hikayesi

Azim, Çaba ve Başarının Hikayesi

Cito ve IEP Arasındaki Fark: Eğitimde Bireyselleştirmenin Gücü

Cito ve IEP Arasındaki Fark: Eğitimde Bireyselleştirmenin Gücü

No Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

İlginizi çekebilir

Dil secenekleri

Tags