Hollanda Sivil Entegrasyon (uyum) Sınavı (Inburgering Exam) Okuma Bölümü

Hollanda Sivil Entegrasyon (uyum) Sınavı (Inburgering Exam) Okuma Bölümü

Eindhoven News‘den mesai arkadaşım; Chaitali Sengupta, Hollanda Sivil Entegrasyon sınavı (Inburgering exam) için harika bir yazı dizisi hazırladı. Okuma sınavına nasıl hazırlanayım? Sınavın içeriği nasıl? gibi sorularınızın yanıtlarını bu yazıda bulabilirsiniz.

Hollanda, Avrupa’da en çok İngilizce konuşulan ülke olmasıyla ünlüdür. Bu ülke, kelimenin tam anlamıyla yıllarca hiç Felemenkçe konuşmadan birinin hayatının kolaylıkla sürdürebileceği efsane bir yer! Hollandalılar da oldukça uzlaşmacıdır ve Hollandalı olmadığınızı anladıkları anda, hemen harika İngilizceleriyle ortaya çıkarlar! Bu, Hollandaca öğrenmenizi istemedikleri anlamına mı geliyor? Tabii ki Hayır!!!

Hollandaca konuşmadan da hayatımı kolaylıkla devam ettirebiliyorsam,yaşadığım ülkenin dili öğrenmenin bir anlamı var mı?

Evet, Hollandaca öğrenmek ve bu dili konuşabilmek oldukça önemlidir, çünkü bu sadece Hollanda’da istihdam edilebilirliğinizi arttırmakla kalmayacak, aynı zamanda bu ülke ve insanlarıyla bağınızı güçlendirmenize de yardımcı olacaktır.Bazı durumlarda, bir gerekliliktir; Hollanda vatandaşlığı almak veya oturma izni almak için Hollanda’da Yurttaşlık Uyum Sınavına girmek gerekir. Buna “Inburgeringsexamen” denir.

Inburgering Examen Nedir?

Felemenkçe dili ve toplumu hakkında yeterli bilgiye sahip olduğunuzu göstermek için bir sınava girmelisiniz. AB üyesi olmayan bir ülkeden geldiyseniz, Hollanda oturma iznine veya sonunda Hollanda pasaportuna başvurmak istiyorsanız Inburgering exama yani yurttaşlık uyum sınavına girmelisiniz. Lütfen unutmayın: Bir Hollanda vatandaşının eşiyseniz ve Hollanda vatandaşlığı veya daimi oturma izni almak istiyorsanız, uyum sınavını da geçmelisiniz.

Hollanda dışında sınava girebilir miyim? Hollanda’da sürekli yaşamak isteyen kişilerin çoğu Hollanda’daki vatandaşlık uyum sınavına girer, ancak bu sınava Hollanda’ya taşınmadan önce başvuru sahibinin kendi ülkesinden girmesi de mümkündür. Sınavlara, ikamet ettiğiniz ülkedeki Hollanda büyükelçiliğinde veya konsolosluğunda katılabilirsiniz.

Sınav, Hollanda dili ve toplumuyla ilgili temel bilgileri değerlendirir. NT2 Devlet Sınavına girerek vatandaş olmak da mümkündür. Ancak, Hollanda’da sivil entegrasyon yapması gereken çoğu kişi bunu sivil entegrasyon sınavına girerek yapmaktadır. Entegrasyon sürecinizin bir parçasıdır.

Sivil Uyum sınavı: Hangi seviye? Hollanda hükümeti, daha güçlü oturma izni ve vatandaşlığa kabul başvurusu için dil seviyesini A2 seviyesinden B1 seviyesine yükseltmeyi planlıyor. Ancak 2022’de B1 seviyesi beklenmiyor. Bu nedenle 2022’de ulaşılacak dil seviyesi şimdilik A2 olarak kalacak. (Kaynak: IND )

A2 seviyesinde Inburgeringsexam A2 seviyesi ne anlama geliyor? A2, Ortak Avrupa Dil Referans Çerçevesinde (CEFR) belirtilen düzeydir. Bu seviye, örneğin çocuğunuzun öğretmeniyle basit bir konuşma, meslektaşınızla kısa bir konuşma vb. gibi temel düzeyde günlük yaşam konuşmaları yapmanızı sağlar. Bir konuşmadaki önemli noktaları anlamanız ve kısaca yanıt vermeniz beklenir.

Sınav kaç bölümden oluşur? Sivil entegrasyon sınavı altı bölümden oluşmaktadır. Dört dil beceri sınavı vardır (Okuma, Dinleme, Konuşma, Yazma). Bu dört makalenin dışında, Knowledge of the Dutch Society (KNM) ve ONA-The Orientation of the Dutch Labor Market sınavı ile ilgili makale bulunmaktadır. Hollanda’da çalışmak ve iş bulmakla ilgilidir.

Hollanda Pasaportu

Inburgering sınavı için geçme notu %60’tır. Geçemezseniz, sınavlarınıza tekrar girebilirsiniz.

Okuma sınavı, çeşitli konularda 10-12 bölümden oluşur ve 25 soruyu yanıtlamanız gerekir. Metinler çoğunlukla basittir, örneğin kısa bir resmi posta veya mektup, günlük bir gazeteden bir reklam, bir gezi açıklaması vb. Verilen metne dayalı olarak 3-4 çoktan seçmeli soru olacaktır. Bilgisayar tabanlı bir sınavdır ve 65 dakika içinde bitirmeniz gerekir.

Okuma/Lezen sınavına girmek için ipuçları Her şeyden önce, A2 seviyesinde okuyabilmelisiniz. Bu, kısa ve orta uzunlukta metinleri okuyabilmeniz gerektiği anlamına gelir. Bunlar reklamlar, duyurular, zaman çizelgeleri, mektuplar vb. olabilir. İpucu: Önce soruları okuyun, ardından metni okuyun!

Elbette Reading sınavına girmek için pratik yapabileceğiniz birkaç web sitesi var. Ayrıca öğrencilere sadece Hollandaca ders kitaplarını değil, aynı zamanda Hollandalı Çocuk Kitaplarını da bol bol okumalarını öneriyorum. Bu kitaplarda kullanılan kısa cümleler, kendi basit cümlelerinizi oluşturmanıza yardımcı olur!

Öğrencilerime her zaman kelime dağarcıklarını artırmak için zaman ayırmalarını tavsiye ederim. Mümkün olduğu kadar çok okuma parçası alıştırması yapın. Bunu düzenli olarak yaparsanız. Hem sizi sisteme alıştırıyor hem de okuma temponuz artıyor. Okuma parçasını dikkatli okuyun. Bir diğer önemli ipucu da metni iyi okumaktır, çünkü cevap seçenekleri zordur ve hata yapmak çok kolaydır! Lütfen metnin tamamını okuyun. Soruları paragraftaki ‘ipucu’ temel alarak cevaplamak çok risklidir ve ne pahasına olursa olsun kaçınılmalıdır.

Chaitali Sengupta’nın bir makalesi. ON-POINT COMMUNICATIONS dil enstitüsünün kurucusudur ve online Inburgeringsclasses vermektedir. 

aysaa

Related Posts

Farklı Yolların Ortak Noktası: Yol-Kat’ın Arkasındaki Güçlü Kadınlar

Farklı Yolların Ortak Noktası: Yol-Kat’ın Arkasındaki Güçlü Kadınlar

Kanserle Dans: Ebru Janssens Kayan’ın İlham Veren İyileşme Yolculuğu

Kanserle Dans: Ebru Janssens Kayan’ın İlham Veren İyileşme Yolculuğu

Azim, Çaba ve Başarının Hikayesi

Azim, Çaba ve Başarının Hikayesi

Cito ve IEP Arasındaki Fark: Eğitimde Bireyselleştirmenin Gücü

Cito ve IEP Arasındaki Fark: Eğitimde Bireyselleştirmenin Gücü

1 Comment

  1. merhaba, Hollanda’ya ilk kez taşınacak olanlar için midir bu A2 seviyesi yoksa hala A1 seviyesi MVV başvurusu için yeterli midir? Teşekkürler..

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

İlginizi çekebilir

Dil secenekleri

Tags