Hollanda Ekonomisi Neden Bu Kadar Zengin?

Hollanda Ekonomisi Neden Bu Kadar Zengin?

Hollanda, dünyanın en zengin ülkelerinden biri. Peki Hollanda ekonomisi neden bu kadar zengin? Uluslararası Para Fonu ve Dünya Bankası’na göre, Hollanda dünyanın en büyük ekonomisine sahip ülkeler arasında on sekizinci sırada.

Avrupa Birliği, Euro Bölgesi, Schengen Bölgesi ve NATO üyesidir.

2018 İnsani Gelişme Endeksi‘ne göre  Hollanda 3.sırada yer alıyor.

Hollanda en demokratik, özgür ve liberal ülke olarak tanımlanır ve insan haklarının korunmasında örnek ülkeler arasındadır.

Hollanda, çocuklar için de dünyanın en iyi yeri olarak kabul edilir.

1.Rotterdam Limanı – dünyanın en büyüklerinden biri

Rotterdam, Hollanda ekonomisi için çok önemli bir şehir. Dünyanın en büyük ve en işlek limanlarından biri olan limanıyla ünlüdür.

Sadece Hollanda’da değil, bir bütün olarak Avrupa’da mal ve hammadde ihracat ve ithalatında çok önemli bir rol oynamaktadır.

Hollanda’da bulunmasına rağmen, Almanya ekonomisinde önemli etkiye sahip olması nedeniyle “en büyük Alman limanı” olarak da adlandırılır. Aslında, son derece gelişmiş Alman endüstrisini desteklemek için ihtiyaç duyulan hammaddelerin çoğu, Rotterdam limanından geliyor.

Liman, dünyadaki en büyük gemilere bile hizmet verebilmektedir. Her yıl Hollanda ekonomisine yüz milyonlarca Euro tutarında gelir getiriyor.Böyle bir limana sahip olmanın avantajlarının sadece küçük bir kısmı. Rotterdam limanı, Hollanda’ya başka birçok fayda sağlıyor.


Ticaret ve finansın gelişmesi için iyi bir temeldir. En büyük limanlardan birine sahip olması, Hollanda’yı yabancı yatırımlar için çok cazip bir yer haline getiriyor..

Hollanda, Amerika Birleşik Devletleri’nden sonra dünyanın en büyük ikinci tarım ürünleri ihracatçısıdır ve dünyadaki en gelişmiş gıda endüstrilerinden birine sahiptir.

Küçük yüzölçümüne rağmen, Hollanda tarımda gerçek bir dev. Hollandalı çiftçiler, genellikle ülkelerinin küçük olduğu, ancak arazisinin her metrekaresinin mümkün olan en yüksek kalitede olduğu konusunda şaka yapıyor.

Tarım ürünleri ihracatından elde edilen gelirle, Hollanda sadece Amerika Birleşik Devletleri’ne göre Avrupa’da birinci, dünyada ikinci sırada yer almaktadır.

Verimli topraklar, ılıman nemli iklim ve yüksek derecede mekanizasyon kombinasyonu, sektörün gelişimi için çok iyi bir temel oluşturuyor.

Hollanda, sebzeler (domates, salatalık vb.), meyveler (elma, armut vb.), süt ürünleri (yerel peynirler dünyanın en ünlüleri arasındadır) ve çiçekler (çoğunlukla laleler) konusunda küresel bir üreticidir.

Ayrıca Gouda peyniri gibi bir dizi ünlü gıda ürününün yanı sıra Amstel ve Heineken biraları gibi bazı popüler içecek markalarını da üretmektedir.

Ülke, yüksek kaliteli çikolata ve sosisleriyle de ünlüdür.

Rotterdam
Rotterdam

2.Yeniliklere ve Perspektif Sektörlerine Yatırım


Hollanda tıp, eğitim, yeni teknolojiler, ekoloji, tarımın mekanizasyonu ve diğerleri gibi ekonominin çeşitli sektörlerine büyük miktarlarda yatırım yapmaktadır.

Yeşil enerji üretimi için kaynak yetersizliğine rağmen ülke büyük çaba sarf ediyor.

Ağırlıklı olarak, Kuzey Denizi’nin kıyı bölgelerindeki türbinler tarafından üretilen rüzgar enerjisi üzerindedir.

Hollanda’nın Eindhoven şehri, komşu ülkelerin bazı bölümleriyle birlikte, kıtanın en yenilikçi, gelecek vaat eden ve perspektifi olarak kabul edilen bir yer olma yolunda ilerliyor.

3.Gelişmiş Endüstri

Japonya ve Güney Kore’ye benzer şekilde, ülke kaynaklar açısından fakirdir.

Hollanda, ihtiyacı olan hemen hemen tüm hammaddeleri ithal etmek zorunda kalsa da oldukça gelişmiş bir sanayiye sahiptir.

Ülke ucuz kaynaklar ithal etmekte ve yurt dışına yüksek kaliteli kullanıma hazır üretim ihraç etmektedir. Hollanda aslında ihtiyacı olan hemen hemen her şeyi üretiyor.

Teknoloji ve elektronikte dünya liderleri arasındadır. İşte teknoloji devi Phillips ve spor otomobil markası Spyker Cars’ın genel merkezi.

4.Mühendislik Dehası

Hollanda’nın çoğu deniz seviyesinin altında. Bu nedenle Hollandalı mühendisler, diğer ülkelerdeki mühendislere kıyasla çok daha benzeri görülmemiş zorluklarla karşı karşıya.

Ülkelerini yükselen deniz seviyesinden korumaya çalışan dünyanın en iyi bilim insanlarından bazıları Hollanda’da bir sürü yenilik yaratıyor.

Bunlardan biri, kötü hava koşullarında Rotterdam şehrini selden koruyan hareketli bariyerler.

Sistem o kadar mükemmel ki insan müdahalesine gerek kalmadan kendi kendine tepki verebiliyor.

Kuzey Denizi’nin deniz seviyesinin yükselmesi durumunda, sistem koruyucu bariyerlerin kapatılıp kapatılmayacağına otomatik olarak karar verir ve sel riskini hesaplar.

Yani Hollanda’nın konumu, insanları doğa ananın değişen ruh hallerinden korumaya çalışırken mühendislik dehasının bugüne kadar ulaşmasının ana nedenidir.

Son on yılda dünyadaki birkaç ülke dezavantajlarını avantaja çevirmeyi başardı; Hollanda bunlardan biri.

Netherlands

5. Hollanda Önde Gelen Finans Merkezlerinden Biridir


Finans söz konusu olduğunda, iyi itibar en önemli faktörlerden biridir. Ve Hollanda’nın çok iyi uluslararası imajı var.

Çoğu insan ülkeyi zengin, barışçıl, istikrarlı, modern, demokratik ve başarılı olarak tanımlar.

Asırlık hızlı ekonomik gelişmeden sonra, bugün Hollanda dünya liderlerinden biridir.

İşte ünlü ING şirketi gibi dünyanın önde gelen finans kurumlarından biridir. Ayrıca, Amsterdam Menkul Kıymetler Borsası’nın dünyanın en eski borsası olduğunu çok az kişi biliyor.

6. Gelişmiş Turizm Endüstrisi

Hollanda, Avrupa’nın en çok ziyaret edilen adreslerden biridir ve en büyük cazibe merkezidir, Avrupa çapında en modern ve hoşgörülü olarak kabul edilen şehirlerden biri Amsterdamdır.

Şehir aynı zamanda dünyanın en fazla müzesine ev sahipliği yapmaktadır. Ülkeyi her yıl dört buçuk milyondan fazla turist ziyaret ediyor.

Ülkeyi boydan boya kuşatan laleler, yel değirmenleri ve kanallarla dikilmiş uçsuz bucaksız tarlalar Hollanda’nın simgelerinden bazılarıdır.


7. Girişimci Ruh

Bir ülke, insanları zengin olduğunda zengindir. Ve bu hedefe ulaşmanın en iyi yolu, nüfus arasında girişimciliği teşvik etmektir.

Hollanda, kişi başına en yüksek girişimci yüzdesine sahip ülkelerden biridir. Bu düşünce tarzının temelleri erken çocukluk döneminde atılır.

Hollandalılar evde ve okulda çocuklarına yaratıcılığı ve yeni ve sıra dışı fikirleri benimsemeyi öğretir.

İnsanların ‘Hollanda’ya gelin ve birkaç yıl sonra dünyanın nasıl görüneceğini görün’ dediğini sık sık duyarsınız. Ve bu oldukça doğru.

Ülke, nüfusun yüzdesine bakılarak değerlendirildiğinde dünyanın en fazla girişimin bulunduğu yerler arasında yer alıyor ve Amsterdam da bu konuda rakip tanımıyor.

Yüksek teknolojilerin olduğu bir çağda yaşıyoruz ve Hollanda nüfusu bu gerçeğin avantajlarından başarıyla yararlanmayı başardı – bugün Hollanda’daki yeni kurulan işletmelerin çoğu İnternet’te.

Girişimcilik söz konusu olduğunda, nüfus bir ülkenin en büyük zenginliğidir. İsviçre gibi, Hollanda’da da farklı diller konuşulmaktadır.

Resmi Hollanda diline ek olarak, ülkedeki hemen hemen tüm insanlar İngilizce ve Almanca konuşur. Nüfus, dünya standartlarında mükemmel bir eğitim alma fırsatına sahiptir.

Hollanda küçük bir ülke olmasına rağmen, dünyanın en iyi üniversitelerinden bazıları burada.

Büyük şehirlerdeki ücretsiz kablosuz internet erişimi de dahil olmak üzere internet erişimine sahip olan nüfusun yüzdesi, dünyadaki en yüksek oranlar arasındadır.


8. Zengin Komşular


Hollanda ekonomisinin gelişmesinde önemli bir faktör, ülkenin yalnızca zengin ve güçlü uluslarla çevrili olmasıdır.

Komşuları Belçika ve Almanya’dır ve çevresinde Lüksemburg, Fransa, İngiltere ve Danimarka gibi diğer zengin devletler vardır.

Aslında Hollanda, dünyanın ekonomik olarak en gelişmiş bölgelerinden birinin merkezidir.

9. Mükemmel Altyapı


Hollanda şüphesiz dünyanın en iyi altyapısına sahip ilk on ülkesinden biridir ve genellikle Güney Kore ile kıyaslanır.

Mükemmel otoyollar, modern havaalanları ve limanlar ağı, dünyadaki hemen hemen her ülkeyi gölgede bırakabilir.

Elektrik şebekesinin kalitesi ve elektriğin güvenilirliği söz konusu olduğunda, Hollanda prestijli ilk sırada yer almaktadır.


10. Göçmenlik Politikası

Hollanda, kıtadaki diğer tüm ülkeler arasında en akıllı ve dengeli göç politikasına sahip ülkedir.

AB üyesi olmasına rağmen, Hollanda toplum dışından çok sayıda yüksek vasıflı göçmen kabul etmektedir.

Yüksek vasıflı işçiler için kolay ve hızlı çalışma vizesi verme prosedürü nedeniyle genellikle diğer eyaletlerden teşvik edilir ve bu da ekonomiyi ileriye taşır ve daha rekabetçi hale getirir.

Kaynak: www.touristmaker.com

aysaa

Related Posts

Farklı Yolların Ortak Noktası: Yol-Kat’ın Arkasındaki Güçlü Kadınlar

Farklı Yolların Ortak Noktası: Yol-Kat’ın Arkasındaki Güçlü Kadınlar

Kanserle Dans: Ebru Janssens Kayan’ın İlham Veren İyileşme Yolculuğu

Kanserle Dans: Ebru Janssens Kayan’ın İlham Veren İyileşme Yolculuğu

Azim, Çaba ve Başarının Hikayesi

Azim, Çaba ve Başarının Hikayesi

Cito ve IEP Arasındaki Fark: Eğitimde Bireyselleştirmenin Gücü

Cito ve IEP Arasındaki Fark: Eğitimde Bireyselleştirmenin Gücü

No Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

İlginizi çekebilir

Dil secenekleri

Tags