Hollanda’da Yeni Bir Kariyer İster Misiniz?

Hollanda’da Yeni Bir Kariyer İster Misiniz?

Hollanda’da işe alım ve insan kaynakları bölümünde uzun yıllardır çalışan Taner Çelik ile kendi danışmanlık şirketi Expat Professionals üzerine keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

1.Taner Çelik Kimdir?

1965 yılında Hollanda’ya gelen göçmen bir fabrika işçisinin 2. kuşak oğlu olarak Eindhoven/Hollanda’da doğdum ve büyüdüm. İlkokuldan sonra inşaat alanında çalışmak için LTS’ye (Alt Teknik Okul) başladım.

(O zamanlar, göçmen çocukları genellikle uygulamalı eğitime yönlendiriliyordu)

İnşaat çalışanı olarak işe girmeye karar verdim. Bu işte birkaç ay çalıştıktan sonra bunun bana göre bir iş olmadığını anladım. O yıl DAF Trucks ve Philips gibi birkaç farklı şirkette çalıştım.

Tam zamanlı çalışırken kalıp teknik eğitimi almamı teklif ettiler fakat ben orta düzey lise olarak adlandırılan MBO’da İnsan Kaynakları (İK) yönetimi ile ilgili yeni bir eğitime başlamayı seçtim. Örgütsel ve İK politikaları dersleri benim çok ilgilimi çekti. Okulu bitirdikten sonra bu alanda ilerlemek istedim.

Böylece Uygulamalı Bilimler Üniversitesi’nde İK ve Örgütsel yönetim (HBO HR & Organisatiekunde) bölümüne kaydoldum ve kabul edildim. Bu eğitim 4 yıl sürdü. Bu eğitimden sonra IT işe alım danışmanı olarak işe başladım ve bir yıl içerisinde ekibin yöneticisi oldum. Bu pozisyondan sonra tüm kariyerim boyunca İK/işe alım sektöründe çalışmaya devam ettim. Çeşitli (uluslararası) şirketlerde satış ve yönetici pozisyonlarında çalıştım.

2019 yılında kendi şirketimi kurmaya karar verdim. Şirketimin adı Expat Professionals.

Son 24 yılda genel yönetim, işe alım, iş kanunu personel, danışmanlık ve bordrolama konularına odaklandım. Uzmanlık alanlarım: Bilgi ve iletişim teknolojisi, ulaşım ve lojistik, kamu sektörü, kamu sağlığı ve perakende.

Araştırmacı, sonuç odaklı ve dinamik biriyim. Dürüstlük işimin ve kişiliğimin büyük bir kısmını kaplıyor. Öğrenmeye istekli, hevesli ve meraklı bir insanım.

2 – Expat Profesyonel Şirketinin Faliyetleri Nelerdir?

Tüm dünyadaki ülkelerin ve şirketlerin genelde yüksek nitelikli profesyoneller için rekabet ettiğini açıkça görebiliyoruz. Günümüzün küreselleşme çağında, ekonomik büyümeyi gerçekleştirmek, uluslararası ve yerel rekabet avantajı elde etmek için bilgi göçü esastır.

Uluslararası bir işe alım uzmanı olarak, yüksek eğitimli profesyonel IT uzmanları ve bilişim  uzmanları ile Hollanda işgücü piyasası arasındaki insan bağlantısı için hizmet veriyoruz.

Hollanda merkezli çok uluslu şirketlerde profesyonel kariyerinize devam etmeniz için bir platform sunuyoruz. Profesyonellerin, eşlerinin ve çocuklarının yeni ortamlarına uygun şekilde entegre olmalarının ve yeni hayatlarına kolaylıkla alışmalarının ne kadar önemli olduğunun farkındayız.

İşe alım ve geçici görevlendirme konusunda 40 yılı aşkın deneyime sahibiz. Uzun yıllardır devam eden geniş ağımız sayesinde, Hollanda’daki teknoloji ve diğer sektörlerde lider şirketler ile güçlü bir bağımız var.

3. Hollanda’da IT ve Mühendislik Personeline Talep Günden Güne Artıyor, Bunun Sebebi Nedir Sizce?

Tüm AB’de, BT ve Mühendislik alanında, kabaca 900.000 yüksek vasıflı profesyonellerin eksikliği vardır. Burada Hollanda’da bu sayı 25.000 ve her yıl artıyor. Çünkü son 15 yılda birçok şirket üretim süreçlerini (örneğin Philips) dışarıdan temin ederken. Yeni ürünlerin Ar-Ge’sine odaklanmayı tercih etti. Burada yüksek vasıflı profesyoneller için büyük bir talep var.

4. Türkiye’yi Bu Konuda Avantajlı Kılan Nedir?

Türk yüksek nitelikli profesyoneller, birkaç nedenden dolayı Hollandalı şirketler için çok ilgi çekicidir:

– Türk profesyoneller, hem özel hem de profesyonel tutumlarında Batı Avrupa odaklıdır. Bu, işe alım sürecini kolaylaştırır.

– Türkiye, örneğin Hindistan’a kıyasla Hollanda’dan çok uzak değil. Böylece göçmen gerektiğinde akrabalarını rahatlıkla ziyaret edebilir veya kısa bir tatile gidebilir. Buna “kıyıya yakın” denir.

– Türk profesyonellerin eğitim seviyesi çok yüksek, özellikle mühendislik mezunları ciddi fark yaratıyor. (ODTÜ, İTÜ, Marmara, Bilkent vb.)

5. Sadece Yazılım veya IT Gibi Sektörler Mi Kabul Ediyor?

Bilişim ve Mühendislik pozisyonlarının profili ve talepleri nedeniyle teknik eğitimin arka planı her zaman iyidir. Örneğin dünyanın her yerindeki bir Java Mühendisi teknik olarak aynı şekilde eğitilir. Bu nedenle Hollanda’nın odak noktası IT ve Mühendislik bölümünden gelenler. 

6. Ne Tür Profiller Arıyorsunuz? Hangi Kanallar Aracılığıyla Arıyorsun?

Fullstack, Frontend ve/veya arka uç Backend gibi farklı rollerde Yazılım meraklıları (Java, .Net C#, C++, C) arayışındayız. Ama aynı zamanda donanım ve/veya yüksek teknoloji otomasyonunda deneyime sahip mekanik ve elektrik veya elektronik mühendisleri de ilgi alanımızda.

7. Adaylara İş Arayışlarında Koçluk Yapıyor veya Destekliyor Musunuz?

Elbette yapıyoruz, misyonumuzda başarılı olmak için bunun gerekli olduğuna inanıyoruz. DNA’mız üç temel yetkinliğe dayanmaktadır: Tutku, performans ve bağlantı

Expat Professionals tutkuya, performansa ve bağlantıya inanır: DNA’mızı oluşturan üç temel değer. Hedef kitlemizin dilini konuşan, profesyonellerimizin ve müşterilerimizin neye ihtiyacı olduğunu anlayan ve profesyonellere ve ailelerine hak ettikleri sıcak karşılamayı sunmak için gereken bağlantılara sahip uzmanlarız.

Tutku

“Büyük tutkusu olan insanlar imkansızı gerçekleştirebilir!”

Bizim için tutku, profesyonellerin Hollanda’da kariyerlerine devam etmelerine yardımcı olmak için motivasyonumuz, bağlılığımız ve bağlılığımızdan yararlanmak anlamına gelir.

Profesyonellere tüm süreç boyunca, önce onlara ilginç, uygun iş fırsatları sunarak ve son olarak da Hollanda’da sıcak bir karşılama hizmeti sunuyoruz. Buradayız çünkü yaptığımız şeye ve neyi temsil ettiğimize inanıyoruz.

Gün içinde, gün dışında.

Performans

“Performans, beklenenden daha fazlasını başarıyor.”

Bizim için performans çok önemlidir: hayatı profesyonellerimiz ve müşterilerimiz için mümkün olduğunca kolaylaştırmak istiyoruz.

Vize başvurusu ve giriş sürecinin tamamıyla ilgilenerek eksiksiz bir hizmet konsepti sunuyoruz. Bu amaçla Expat Professionals, en iyi bilgi ortaklarından oluşan bir ağ kurmuştur.

Bağlantı

“Bağlantı olmadan etkileşim olmaz”

Bağlantı, Expat Profesyonelleri ile yardımcı olduğumuz profesyoneller arasındaki ilişkinin yanı sıra Expat Profesyonelleri ile müşterilerimiz arasındaki ilişki de dahil olmak üzere tüm ilişkilerin temelidir. Ortaklarımız ve müşterilerimizle yakın ilişkiler kurmaya inanıyoruz ve her zaman insanları ilk sıraya koyuyoruz.

 8.Adaylar Sizinle Nasıl İletişime Geçebilirler?

https://www.expatprofessionals.com/register/  web adresinden sitemize kayıt olmaları yeterli.

 9. Sizi Diğerlerinden Farklı Kılan Nedir?

Hizmetlerimiz yerel yetenek kazanımı ve yüksek vasıflı göçmenler olarak da bilinen yabancı profesyonellerin optimum desteği, Expat Professionals’ı benzersiz kılan şeydir.

Temel değerlerimizden biri olan bağlantıdan ilham alarak, yeni gelen profesyonelleri ilk tanıştığımız andan yerleşene kadar, kendilerinin ve ailelerinin yeni çevrelerinde mümkün olan en kısa sürede evlerinde hissetmelerini sağlamak için destekliyoruz. Sıcak ve içten bir karşılama hizmeti ile yeni hayatlarına başlamalarını kolaylaştırıyoruz.

Her zaman insanı ve kaliteyi ön planda tutuyoruz.

Expat Professionals, tüm süreç boyunca adaylara destek sağlayarak müşterileri ve profesyonelleri için hayatı olabildiğince kolaylaştırmak istiyor. Bu, gerekli izinlerin alınmasını, yaşayacak bir yer bulmayı ve profesyonellere ve ailelerine yollarını bulmalarına yardımcı olmayı içerir. Bunu yapmak için birkaç uzman ortakla yakın bir şekilde çalışıyoruz.

Tanınmış bir IND sponsoru olarak, yüksek vasıflı göçmenlere geçici ve kalıcı istihdam sunabiliriz. Ne istediğinize bağlı olarak, gelecekteki işveren hizmetleri ile proje bazlı ikincil hizmet veya ikincil görevlendirme sunabiliriz. Yabancı bir profesyonele sabit istihdam teklif etmeyi mi tercih edersiniz? Şirketiniz için mükemmel eşleşmeyi bulmak için Yetenek Arama ve Seçme hizmetlerimize başvurabilirsiniz. İşe alım ve personel alımında 40 yılı aşkın tecrübemizle yurtiçinde ve yurtdışında geniş bir ağ kurmayı başardık. İnsan odaklı olarak hizmet veren Expat Professionals, yabancı profesyoneller arayan Hollandalı şirketler için mükemmel bir eşleşme bulacaktır.

aysaa

Related Posts

Farklı Yolların Ortak Noktası: Yol-Kat’ın Arkasındaki Güçlü Kadınlar

Farklı Yolların Ortak Noktası: Yol-Kat’ın Arkasındaki Güçlü Kadınlar

Kanserle Dans: Ebru Janssens Kayan’ın İlham Veren İyileşme Yolculuğu

Kanserle Dans: Ebru Janssens Kayan’ın İlham Veren İyileşme Yolculuğu

Azim, Çaba ve Başarının Hikayesi

Azim, Çaba ve Başarının Hikayesi

Cito ve IEP Arasındaki Fark: Eğitimde Bireyselleştirmenin Gücü

Cito ve IEP Arasındaki Fark: Eğitimde Bireyselleştirmenin Gücü

No Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

İlginizi çekebilir

Dil secenekleri

Tags