Hollanda’ya Gelen Misafirlerinizle Gidebileceğiniz Yerler

Hollanda’ya Gelen Misafirlerinizle Gidebileceğiniz Yerler

Harika doğası,canlı şehirleri ve şirin köyleriyle Hollanda, Avrupa’nın en çok turist çeken ülkelerinden biri. Misafirlerinize yeni yerler göstermek istiyorsanız sizler için ”Hollanda’ya Gelen Misafirlerinizle Gidebileceğiniz Yerler’‘listesi hazırladım. Çünkü biliyorum ki, birçoğumuz bu dertten muzdarip. Hollanda’da Gezilecek Yerler diyince Google size çarşaf çarşaf liste hazırlıyor,ama benim listem bir başka. Haydi başlayalım;

Alkmaar, Hollanda’nın peynir şehri olarak biliniyor. Çok sayıda anıtın, güzel alışveriş alanlarının ve her fiyat aralığında sayısız terasların, kafelerin ve restoranların bulunduğu tarihi bir merkeze sahip. Stedelijk Müzesi, Bira Müzesi, Beatles Müzesi ve tabii ki Peynir Müzesi de var. Şehirde dolaşmaktan sıkıldıysanız, on beş dakika gibi kısa sürede kumsala ulaşabilirsiniz.

Alkmaar Alkmaar

Broek in Waterland, Amsterdam’ın kuzeyinde, Waterland belediyesinde bir köydür. Broek in Waterland 2.745 nüfusa sahiptir. Şehrin harika bir köy manzarası vardır.Birçok insan Broek in Waterland’in göz alıcı görünümünden ilham aldı, son yıllarda Broek in Waterland’da yerleşen ve galeriler açan çok sayıda sanatçı vardır. Simgesel yapıları ve restore edilmiş kilisesi ile köyün güzelliğinin tadını çıkarabilirsiniz. Broeker Kilisesi, mayıs ortasından eylül sonuna kadar ziyaretçilere açıktır. 

Broek in Waterland Broek in Waterland Photo by Ebru Janssens Kayan

Thorn,Hollanda’nın güneyinde, Limburg eyaletinde, küçük Thorn kasabasını bulacaksınız. Burası eskiden küçük bir prenslikti, Hollanda’yı ziyaret ederken mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri. Thorn, beyaza boyanmış eski evleri ve anıtsal binaları ile ünlüdür.

thorn Thorn

Giethoorn, Hollanda‘da Overijssel eyaletinde bir köydür. Hollanda’nın en güzel ve masalsı köyüdür.Diğer adı Hollanda’nın Venedik’idir. Amsterdam’a arabayla 85 dakikadır.Her yıl yaklaşık 1 milyon kişi ‘yolsuz’ kasabayı ziyarete geliyor. Giethoorn köyünün merkezinde yol yok, aynı zamanda araba da yok bu yüzden yolsuz kasaba denilmektedir. Giethoorn köyünü ziyaret etmek istiyorsanız, arabanızı köyün dışındaki özel otoparklara park etmelisiniz.

GiethoornBy me 🙂

Jordaan, Amsterdam’ın en ünlü ve romantik mahallesidir. Bugün Jordaan, Amsterdam’ın en pahalı mahallelerinden biri, ancak eskiden her şey çok farklıymış. Aileler tek odalı evlerde yaşıyorlarmış, musluk suyu ve kanalizasyon yokmuş, suç oranı çok yüksekmiş. Şimdi ise renkli kanalları, küçük dükkanları ve şirin sokakları nedeniyle son derece popüler.

Amsterdam Jordaan

Hoorn IJsselmeer gölünün yakınındaki büyülü küçük liman kasabası Hoorn’da Altın Çağ’ın havasını hissedebilirsiniz. Tarihin, hoş atmosferinin ve güzel doğanın tadını çıkarın. Tarihi yelkenli gemi ile limanın denizcilik tarihini de deneyimleyebilirsiniz. Buharlı trenle seyahat edebilir veya bir yelkenliyle denize açılabilirsiniz.

Hoorn -Photo by Ebru Janssens Kayan

Heusden, Maas ve Bergsche Maas’ta bulunan Hollanda’nın Heusden belediyesinde (Kuzey Brabant eyaleti) restore edilmiş bir kasabadır. Kuzeybatı Avrupa’daki en eski hendekli kalelerden birinin etrafında bulunmaktadır ve bir sur duvarına sahip ilk Hollanda şehirlerinden biridir. Güzel restorasyonlar sayesinde eski Heusden’in çoğu korunmuştur. Asırlık binaları, birçok stüdyosu, galerisi, benzersiz mağazaları ve iyi restoranları ile Heusden harika bir yerdir. Kapsamlı bir restorasyon nedeniyle şehir, Avrupa’nın en yüksek restorasyon ödülünü aldı.

Heusden By me 🙂

Naarden, Kuzey Hollanda eyaletindeki Gooi bölgesindedir. Avrupa’nın en iyi korunmuş şehirlerinden biridir ve yıldız şeklindeki yapısı nedeniyle benzersizdir; bir yıldız kalesi örneğidir. Dar Arnavut kaldırımlı sokaklarda yürüyün, kale kanalında yelken açın.

Naarden

Ve son olarak Texel Adası,30 km uzunluğundaki kumsalı ile plaj tatilcileri için bir cennettir. Aynı zamanda bir sürü doğal parkları, sayısız bisiklet yolu ve tabii ki denizi ile Texel, Hollanda’da yaz kaçamağı için mükemmel bir yer. Texel’e, Den Helder’den kalkan feribotla yirmi dakika gibi bir sürede ulaşılabilirsiniz.

Texel Island

Texel photo by Ebru Janssens Kayan

Ps: Yeni yerlere gitmeden önce Tripadvisor‘a göz atmayı unutmayın.   

aysaa

Related Posts

İsviçre Alpleri’nde Panoramik Bir Tren Macerası

İsviçre Alpleri’nde Panoramik Bir Tren Macerası

Paşa Yenge

Paşa Yenge

İran’a Yolculuk

İran’a Yolculuk

Schengen Vizesi Anıları

Schengen Vizesi Anıları

No Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

İlginizi çekebilir

Dil secenekleri

Tags