Hollanda’da İpotek İle Ev Sahibi Olma

Hollanda’da İpotek İle Ev Sahibi Olma

Hollanda’ya geldiniz, ağaç, çiçek,böcek,park, bahçe güzelliğine doyduysanız, kültüre de  uyum sağlamaya başladıysanız şimdi gerçek dünyaya dönebiliriz. Ödediğiniz kiranın ne kadar yüksek olduğunun farkına vardınız. Ev aldığınızda aylık ödeme miktarının  ödediğiniz kiradan az olduğunu  öğrendiğiniz. Peki şimdi nasıl ev sahibi olacaksınız? Bu sürecin nasıl ilerlediğini size anlatmak için Ömer Özkür ile küçük bir söyleşi yaptım. Hollanda’da ev sahibi olma ile ilgili merak edilen tüm soruları cevapladı.

Ozqur İpotek nasıl kuruldu?
Ben Ömer Özkür, OZQUR Sigorta, İpotek Danışmanlık şirketinin kurucusuyum. İnşaat mühendisliği 3. Sınıftan ayrıldım, yapmak istediğim işin mühendislik olmadığına karar verdim. İlgi alanımın insan unsuru olduğunu anladığım an okulu bıraktım. Bu işe,bir şirkette danışmanlık yaparak başladım.Daha sonra kendi işimi kurmak istedim. İlk başlarda evden  çalışmaya başladım.O yıllarda yeni bir bebeğimizin olması, evde çalışma imkanımı kısıtlıyordu bu yüzden acilen bir ofis tutmaya karar verdim 2006 yılında küçük bir yer kiraladım.2013 yılına kadar burada devam ettim. 2013 yılında, şuan danışanlarıma hizmet verdiğim yeni ofisimize geçtik.Ofisimizde toplam 4 kişi çalışıyor.

Ozqur İpotek olarak müşterilerinize sunduğunuz hizmetler nelerdir ?
Eskiden müşterilerimiz sadece satın alacakları  evin finans bölümünün yönetimi için danışıyorlardı. Bizim aslında yapmak istediğimiz işin sadece finans yönetimi olmadığını, onlara ev seçerken de yardımcı olmak istiyorduk. İhtiyacın da bu yönde olduğunu anladık.Danışanların, beğendikleri evin randevusunu almak,evin avantajlarını ve dezavantajlarını öğrenmek, ev ile ilgili genel bilgi vermek. Ev sahibiyle pazarlık süreci ,banka ile görüşüp kredi miktarının belirlenmesini ve son olarak notere gidilip anahtar tesliminin yapılması.

Hollanda da ev sahibi olmak isteyen danışmanlar ilk olarak ne yapmalı ?
Kredi için en uygun kriter, danışanın Hollanda pasaportuna sahip olması ve iş yerinden sürekli kontratının olması. Bu süreçte ipotek için çalıştığımız onbeş banka ile de görüşebiliriz. En uygun bankayı seçmek bizim için daha kolay olur.2013 yılından sonra devletin uyguladığı farklı sistemle bu şartlara sahip olmadan da
Krediye başvurulabiliniyor. İş yerinden kontratının devam ettirileceğine dair bir belge getirmeleri yeterli. Çalışacağımız banka sayısı ve faiz oranları değişiyor ama kredi başvurusu onaylanıyor.
Bu süreçte danışan ile karar verdiğimiz bazı konular;
• Bankanın faiz oranı
• 10 yıl mı sabitlemek istiyoruz 20 yıl mı?
• Notere ne zaman gideceğiz ?
Danışanın bize ilk geldiğinde yanında getirmesi gerekenler
Maaş bordro kağıdı,iş kontratı ve pasaport. Bankalar ile görüşüp sizin alabileceğiniz kredi miktarını ve faiz oranları belirleniyor. Sonrasında size sorduğumuz soru ? aylık ne kadar ödeyebilirsiniz? Ne kadar ödemek istersiniz?Danışanın cevapları doğrultusunda ödeme planını belirliyoruz.

 Son zamanlarda ev fiyatları sürekli artmaya başladı, sizce ne zamana kadar böyle devam edecek ?
Kiraların yüksek olması ve boş ev sayısının az olması nedeniyle insanlar satın almayı tercih ediyorlar. 2012 sonra kanun ve kuralların daha belirgin hale geldi.Nasıl kredi verebiliriz ? Nasıl kredi çekeriz ve bu ücreti vergiden geri alma süreci nedir? Daha öncesinde her bankanın kendi belirlediği kriterler vardı.Daha sonra bu devlet tarafından limitlendi. Eskiden istediğiniz miktarın altı-yedi katına kadar kredi alabilirken şimdiki kanunlarda bu ücret limitlendi. Bu yasa bizim işimizi kolaylaştırdı. Şimdi danışanlarımıza, siz şu kadar kredi çekebilirsiniz diye biliyoruz.Böylelikle danışanlar ne kadar kredi çekebileceklerini öğrendiler.Kredi miktarına göre ev aramaya başladılar. Bu zaman zarfında, yeni göçmen profili de değişti, eski göçmenler 5-10 yıl sonra ev almayı düşünürken, yeni gelen göçmenler hemen ev almak istiyor. Bu sadece Türkiye’den gelen expatlar için de geçerli değil. Pek çok ülkeden danışanım var ;Polonya, Madagaskar,Kore, İtalya. 1 sene içinde aynı cadde üzerinde dört -beş  ev satılmaya başladı özellikle ASML’ ye yakın olan Wallre, Veldhoven, Strip’e kadar olan bölgeler daha çok talep görmeye başladı.Özellikle bazı bölgelerde ki ev fiyatları daha da artacak.
Sempozyumlarda aldığımız bilgilere göre 2025’e kadar artışın devam edeceği söyleniyor.

Ev Sahibi Olmak İsteyenlere Son Olarak Ne Tavsiye Edersiniz?
İlk olarak bence eve ilk girdiğinizde hissettiğiniz enerji çok önemli, ikinci olarak evin eski olması bazen size avantaj olarak geri dönebiliyor, istediğiniz şekilde banyo ve mutfak yaptırabiliyorsunuz. İleride, uygun fiyata aldığınız evi yüksek bir fiyata satabilirsiniz.Yeni yapılan binaların da ısınma ve enerji bakımından avantajı var.

aysaa

Related Posts

Sinter vs Santa

Sinter vs Santa

Hollanda Eğitim Sistemi Nasıl ?

Hollanda Eğitim Sistemi Nasıl ?

Hollanda’da Mühendis Olarak Çalışmak

Hollanda’da Mühendis Olarak Çalışmak

2021 Hollanda Vatandaşlık Şartları

2021 Hollanda Vatandaşlık Şartları

3 Comments

  1. Merhaba Ayşenur hanım,

    Eindhoven da uzun yıllardan beri ikamet eden bir Egeli olarak yazılarınızı büyük bir zevkle okudum. Elinize sağlık.

    Eindhoven’e hoş geldiniz. Umarım burada mutlu bir hayatınız olur.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

İlginizi çekebilir

Dil secenekleri

Tags