Hollanda’da Asgari Ücret 2021

Hollanda’da Asgari Ücret 2021

Hollanda, gelişmiş dünya ülkeleri arasındadır. 2021 yılından itibaren Satın Alma Gücü Paritesi (SAGP) bazında dünyadaki 27. büyük ekonomiye sahiptir ve kişi başına düşen 60.461 $ ile dünyanın 11. zengin ülkesidir. Hollanda, Avrupa Birliğindeki en düşük işsizlik oranına sahip ülkelerden birisidir. Her 6 ayda bir asgari ücrete zam yapılır. Peki Hollanda’da asgari ücret ne kadar ?

Hükümet, asgari ücret miktarını yılda iki kez 1 Ocak ve 1 Temmuz’da Hollanda’da toplu olarak kararlaştırılan ortalama ücretlerdeki değişikliklere uygun olarak düzenler. Asgari ücret kişinin yaşına göre değişiklik gösterir. 21 yaşın altındaysanız daha düşüktür.

1 Temmuz 2021 itibariyle asgari ücret

1 Ocak 2021 itibariyle asgari ücret

Tam bir çalışma haftasındaki saat sayısı
Yasa, tam bir çalışma haftasında kaç saat olduğunu belirlemez. Tam bir haftada genellikle 36, 38 veya 40 saat vardır.

Net asgari ücret tutarı
İşvereniniz, brüt ücretinizden vergi ve sosyal sigorta primlerini kesecektir. Alacağınız net miktar, ne kadar alıkonulduğuna bağlı olacaktır. Bu durum kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Kanun net tutarları belirlemez.

Çalışma iznine tabi çalışanlar için tam asgari ücret
İşverenler, AB dışından gelen çalışanlar için çalışma izni başvurusunda bulunmalıdır. İzin verilebilmesi için, işveren, 22 yaşından küçük veya yarı zamanlı çalışıyor olsa bile, 22 yaş ve üzeri çalışanlara ödenmesi gereken asgari ücretin en az tamamını ödemek zorundadır.

Yabancı şirketler ve yabancı işçiler
Hollanda dışında bir iş yürütüyorsanız ve Hollanda’ya geçici olarak çalışan göndermeyi düşünüyorsanız, onlara en azından Hollanda asgari ücretini ödemeniz gerekir. Hollanda’da ikamet ediyorsanız ve yabancı çalışanları işe alıyorsanız veya bir müteahhit veya taşeron aracılığıyla yabancı çalışanları sizin için çalıştırıyorsanız, onlara en az asgari ücretin ödenmesini sağlamaktan siz sorumlusunuz.

Brüt ücret ve net ücret
Brüt asgari ücret, kanunda veya Toplu İş Sözleşmesi’nde belirlenen miktardır. Net maaş, çalışanınızın banka hesabına geçecek olan miktardır. Brüt ve net ücret arasındaki fark, uygulanan bordro vergilerine bağlıdır. Bordro vergileri, gelir vergisi, yaşlılık aylığı (AOW) ve işsizlik sigortası (WW) gibi sosyal güvenlik katkılarından oluşur.

Kanunda yasal bir asgari saatlik ücret yoktur. Normal çalışma saati sayılan saat sayısına göre farklılık gösterebilir.

Çoğu toplu iş sözleşmesinde, tam zamanlı çalışma için çalışma süresi haftada 36, ​​38 veya 40 saat olarak belirlenmiştir.

Hollanda Emekli Maaşı 2021

Ayrıca çalışanlar haricinde emekliler için de Hollanda, euro bazından en yüksek emekli maaşı ödeyen ülkeler arasında yer alır.

Hollanda emekli maaşı 2021 yılında şu şekilde güncellendi;

  1. Yalnız yaşayanlar için vergi indirimi dahil 1.218,19 EUR
  2. Evli ya da biriyle birlikte yaşıyorsanız kişi başı 832,86 EUR 

Hollanda’da emeklilik konusu hakkında Türkçe daha detaylı bilgi almak isterseniz “Hollanda’ da Emeklilik Sistemi” başlıklı yazıma göz atabilirsiniz.

Kaynaklar: (www.szw.nl) (www.werk.nl),www.iamexpat.nl

aysaa

Related Posts

Sinter vs Santa

Sinter vs Santa

Hollanda Eğitim Sistemi Nasıl ?

Hollanda Eğitim Sistemi Nasıl ?

Hollanda’da Mühendis Olarak Çalışmak

Hollanda’da Mühendis Olarak Çalışmak

2021 Hollanda Vatandaşlık Şartları

2021 Hollanda Vatandaşlık Şartları

No Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

İlginizi çekebilir

Dil secenekleri

Tags