Bach Çiçekleri Terapisi

Bach Çiçekleri Terapisi

Göç, ölüm ve boşanmadan sonra gelen üçüncü en büyük depresyon nedeniymiş. Ana dilini, tanıdığın sokakları, sevdiğin insanları bırakmak çoğumuzun ruhunda kırıklıklara yol açabiliyor. Benim ruhumun kırıklıkları homeopatik bir tedavi yöntemi olan Bach çiçekleriyle tekrar kaynadı. “Nedir bu Bach çiçekleri ? Nasıl kullanılır? Nelere iyi gelir?” diyorsanız, tüm sorularınızın yanıtını bu yazımda bulabilirsiniz.

Bach Çiçekleri Terapisi Nedir?

Bach çiçekleri, duygusal sorunlar ve ağrılar için kullanılan alternatif veya tamamlayıcı bir tedavidir. Yabani bitkilerin çiçeklerinden elde edilen sulandırılmış özlerden yapılır. Çiçekler açma zamanına göre belirli bölgelerden toplanır ve taze pınar suyu ile güneşte bekletilir. Bu esnada çiçekler enerjisini suya bırakırlar. Daha sonra bu su alkol veya sirke ile korumaya alınır ve öylece de kullanıma sunulur.

Alman tıp doktoru ve homeopat olan Edward Bach, bu ilaçları 1900’li yılların başında bulmuş. Bu terapiyi “bitkiler aleminden gelen mutlu dostlarımız’ diye tanımlamış.

Bach çiçekleri tedavisi/terapisi bir çeşit homeopati yöntemidir. Homeopati, vücudun kendi kendini doğal yöntemlerle iyileştirebileceği inancıdır. Vücudu veya zihni tedavi etmek için bitkiler ve mineraller gibi doğal maddeler kullanır.

Bach çiçeklerinin arkasındaki fikir homeopatiye benzer. Ancak daha az malzeme kullanılır ve doğrudan fiziksel semptomlar üzerinde değil, duygular üzerinde çalışılır.

Zihin, mutlu ve huzur içinde olduğunda vücut kendini daha iyi iyileştirebilir. Bu çiçek terapisi, zihin ve vücut arasındaki dengeyi nazikçe yeniden sağlamaya çalışıyor. Vücudun dengesini bozan korku, endişe, nefret ve kararsızlık gibi olumsuz duyguları nazikçe yatıştırdığı kanıtlanmıştır.

Bach Flowers

Edward Bach’a göre, olumsuz duygular iyileştirildiğinde vücut da kendini iyileştiriyor. Onun sisteminde, her biri belirli bir olumsuz duyguya hitap eden 38 çeşit kür var.

Tüm Bach Çiçekleri % 100 doğal malzemeler kullanılarak yapılıyor. Kullanılan tatlı kaynak suyu, ya güneşte demleme yöntemiyle ya da kaynatılarak kır çiçekleri ile infüze ediliyor. Çoğu Bach ilacı koruyucu olarak % 27 oraninda üzüm bazlı brendi içeriyor. Alkol tercih etmeyenler için bazı alkolsüz versiyonlar da mevcut. Bunlarin icinde alkol yerine ayçiçeklerinden yapılan gliserin kullanılıyor.

Bach Çiçeği Çeşitleri Nelerdir ?

Agrimony (Kasıkotu)Dertlerini bir zevk ve mutluluk maskesi altında saklayanlar.
Aspen (Toz ağacı)Bilinmeyen korkular
Beech (Akgürgen)Tolere edememek
Centaury (Kantaron)Zayıf irade
CeratoKarar verirken danışma ve onaylanma ihtiyaci duyma
Cherry Plum (Erik ağacı)Aklını kaçırma korkusu
Chestnut Bud (Kestane tomurcuğu)Hatalardan ders çıkaramama
Chicory (Hindiba)Bencilce mülkiyet düşkünü olma
Clematis (Orman asması)Hayalperestlik, ilgi dağınıklığı
Crap apple (Yaban elması)Kendine kin duyma
Elm (Karaağaç)Çok büyük sorumluluk hissi
Gentian (Centaniye)Cesaretsizlik, ümitsizlik
Gorse (Katir tirnagi)Umutsuzluk
Heather (Funda)Benmerkezcilik, bencillik
Holly (Çoban püskülü)Kin, düşmanlık, kıskançlık
Honeysuckle (Hanimeli)Geçmişte yaşamak
Hornbeam (Kayin)“Pazartesi sendromu” duygusu
Impatients (Sabir Otu)Sabırsızlık
Larch (Şimal çamı)Kendine güvensizlik
MimulusBilinenlerden korkma
Mustard (Hardal Otu)Derin kasvet duygusu
Oak (Meşe)Tükenmiş olmak ancak mücadeleyi sürdürmek
Olive (Zeytin ağacı)Enerjisizlik
Pine (Çam)Kendini ayıplama, suçluluk duyma
Red Chestnut (Kızıl Kestane)Diğerleri ile aşırı ilgilenme
Rock RoseTerör
Rock WaterKendi kendine baskı uygulama, kendini reddetme
ScleranthusKararsızlık
Star of BethlehemŞok
Sweet Chestnut (Kestane) Çok şiddetli zihinsel ızdırap
Vervain (Mine çiçeği)Aşırı şevk, heves
Vine (Asma)Hükmetme, esnek olmama
Walnut (Ceviz)Değişiklikten kaçma
Water Violet (Dere Menekşesi)Gurur, ulaşılmazlık
White Chestnut (Ak Kestane)İstenmeyen düşünceler
Wild Oat (Yaban Otu)Şüphelilik
Wild Rose (Yaban Gülü)Teslimiyet, cansızlık, hissizlik
Willow (Söğüt ağacı)Gücenme, içerleme

Nasıl Kullanılır?

Bach çiçekleri ilaçları genellikle damlalıklı şişelerde sıvı olarak bulunuyor. İlacı dilinize damlatabilir veya bir bardak suya damlatarak içebilirsiniz. Doz kisiden kisiye, sahip oldugu durumlara göre değişebilir. Ancak çoğu insan için doz günde 2-4 damla oluyor.

Bach Çiçekleri Gerçekten İşe Yarıyor Mu?

Bach çiçekleri, hastaların çoğunda olumlu duygusal değişiklikler meydana getirmiştir. Ağrıyla ilişkili olarak bu ilaçların terapötik, yani tedavi edici, değerinin plasebodan daha yüksek olduğuna dair kesin bir sonuca varmak zor olsa da umut vaad etmesi açısından kullanmaya değer.

İnsanlar anksiyete, depresyon, stres, duygusal ve fiziksel travma, kanser ve HIV dahil olmak üzere birçok durum için Bach çiçekleri tedavisini kullanıyor.

Duygusal sorunlar veya acıya yardımcı olup olmadıkları söz konusu olduğunda sonuçlar, normal olarak, karışık. Bazı insanlar Bach çiçeklerinin onları daha iyi hissettirdiğini söylüyorlar, ancak bunun plasebo etkisinin bir sonucu olup olmadığı net değil. Ama yillardir binlerce insanin bu dogal cicek ilaclarini kullaniyor olmasi ve bu tedavi yonteminin halen yayginligini surduyor olmasi, ise yaradiginin bir göstergesi olabilir. Kullandiginiz homeopatik ilacın ne kadar bilimsel oldugu, uzerinde ne kadar arastirma yapildigi sizin icin bir seçim yapma kriteri degilse, kullanmadan karar vermeyin derim🙂.

Ben, plasebo da olsa, günlük yaşamımda zorlandığım alanlarda etkisini gördüğüme inanıyorum. Genellikle İngilizceHollandaca konuşma gruplarına katılmadan önce kullanıyorum ve heyecanımı yatıştırıyor. Konuşurken daha rahat hissediyorum. Karantina döneminde de kendimi bazen kapana kısılmış hissettim. Özellikle Türkiye’deki ailemin başına bir şey geleceğini ve bir daha onları göremeyeceğimi düşündüğüm ve anksiyeteye varan hisler içinde olduğum zamanlar oldu. Bu tür zamanlarda kullandığım Bach çiçekleri algımın pozitif anlamda değişmesine sebep oldu (Bu ancak bir iddiadir, kanıtlayamam :)). 

Siz de eğer Bach çicekleri terapisini almak isterseniz, bu konuda uzman bir doktor ya da homeopat ile iletişime geçerek kendinize uygun tedaviyi seçebilirsiniz.

Kaynaklar

https://www.theguardian.com/lifeandstyle/2001/sep/01/shopping

https://www.mcgill.ca/oss/article/news-quackery-you-asked/you-asked-what-are-bach-flower-remedies#:~:text=What%20did%20they%20show%3F,not%20have%20a%20specific%20effect.

https://www.theguardian.com/lifeandstyle/2001/sep/01/shopping

https://www.bachflowersinturkey.com/tr/shop.html

https://www.thesunmagazine.org/issues/36/the-bach-flower-remedies

aysaa

Related Posts

Hollanda’ya Seyahat Edeceklerin Dikkatine

Hollanda’ya Seyahat Edeceklerin Dikkatine

Hollanda Hukuk Sisteminde Ne Zaman Arabulucuya İhtiyaç Duyarız ?

Hollanda Hukuk Sisteminde Ne Zaman Arabulucuya İhtiyaç Duyarız ?

Hollanda’ da Emeklilik Sistemi

Hollanda’ da Emeklilik Sistemi

Yurt Dışı Seyahati İçin Covid-19 Testi

Yurt Dışı Seyahati İçin Covid-19 Testi

No Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

İlginizi çekebilir

Dil secenekleri

Tags