Hollanda’da Hobi Bahçesi Kiralamak

Hollanda’da Hobi Bahçesi Kiralamak

Toprak ile ilgilenmeyi ve doğada vakit geçirmeyi seven hemen hemen herkesin hayalleri arasındadır, kendi ekip biçtiği sebzeleri yemek ve dalından meyve toplamak.

Genellikle emeklilik dönemlerine ertelenen bu hayal, günlük hayatın koşuşturmasından kaçmanın en güzel yoludur. Biz bu hayalimizi gerçeğe dönüştürdük ve Hollanda’da bir hobi bahçesi kiraladık.


HOBİ BAHÇESİ NEDİR?

Bireysel, ticari olmayan bahçecilik veya gıda bitkileri yetiştirmek için uygun hale getirilmiş bir arazi parselidir.

Bu tür parseller, bir arazi parçasının bireylere veya ailelere tahsis edilen birkaç veya birkaç yüz parsele bölünmesiyle oluşturulur. Bu tür parseller, tüm alanın bir grup insan tarafından kolektif olarak bakıldığı diğer ortak bahçe türlerinin aksine, ayrı ayrı yetiştirilmektedir.

İLK HOBİ BAHÇESİ NE ZAMAN KURULDU?

Hollanda’daki ilk hobi bahçesi 1838’de kuruldu. 19. yüzyılda şehirliler, işçi sınıfı aileleri için hobi bahçelesi uygulumasını başlattı.

Hollanda’nın tarafsız kaldığı Birinci Dünya savaşında, bahçelerin kullanıcıları bahçelerin üyeler tarafından yönetilmesini talep etmeye başladılar.

1928’de, tahsisli bahçe toplulukları, Ulusal düzeyde Algemeen Verbond van Volkstuindersvereniging’i Nederland’da (AVVN) kurdu.

1950’lere kadar bahçeler öncelikle sebze üretimi için kullanılıyordu, o zamandan sonra rekreasyonel kullanıma geçiş oldu. Şehre ve topluma bağlı olarak küçük barakalara, seralara veya küçük bahçeli evlere izin verimeye başlandı. Bazı durumlarda da,yaz aylarında kalıcı yerleşime izin verildi. Hollanda’da 240.000 hobi bahçesi var

HOLLANDA’DA HOBİ BAHÇESİ NASIL KİRALANIR?

Türkiye’de bu sektör tamamen bireysel kullanıcı insiyatifinde, kişi gidip beğendiği arsayı / tarlayı alıyor, ekip biçmeye başlayabiliyor. Yakın zamanlardai hobi bahçesi siteleri oluşturulduğunu okudum, fakat fiyatlar neredeyse bir ev parası. Peki Hollanda’da nasıl işliyor bu sistem?

Türkiye ve Hollanda hobi bahçesi kiralama farklılıklara bir göz atalım, Hollanda da hobi bahçesi sahibi olmuyorsunuz, onun yerine bahçeyi çok cüzi bir fiyata kiralıyorsunuz. Metrekare fiyatları 0.50-0.75 euro cent civarı olan 90m2 den 200m2 arasındaki arsaları yıllık olarak kiralayabiliyorsunuz.

Bahçeler kar amacı gütmeyen, hatta yasal olarak kar etmesine bile izin verilmeyen bir kooperatif ya da dernek tarafından yönetiliyor. Bu yönetim size bazı temel ihtiyaçlarınızı sağlıyor, örneğin su, toprağın havalandırılması, gübre temini, güvenlik, çitler, araba ile malzeme taşımak için vagon vs.

Sistem çok önceden düşünüldüğü için bahçeler çoğu zaman şehrin içinde ya da yakınlarında oluyor, yani Türkiyeden farklı olarak bahçe ile uğraşmak için saatlerce yol gitmiyorsunuz.

Kiralayan derneğin tek bir şartı var, sizden bahçeyi aktif kullanmanızı, ekip biçmenizi istiyor. Amaç bu bahçelerin atıl kalmaması ve insanların kendi kendilerine yetecek bazı tarımsal ürünleri üretmeleri, fazlasını paylaşmaları, çok ufak da olsa sosyal devlete destek sağlamaları.

İçeride ne ekip biçeceğinize dair bir sınırlama yok, herşeyi ekebilirsiniz. Üstüne sera yapabilirsiniz, içine ufak prefabrik evlerden kurup alet edevat hatta mangal vs. gibi aktiviteler de yapabilirsiniz.

Bahçeyi aktif tuttuğunuz sürece kiralama hakkı size ait, bir süre sınırlaması yok. İnsanlık hali olur da belli bir süre uğraşamazsanız, bunu da konuşarak idare ettirebilirsiniz. Fakat aldığınız bahçeyi bakımsız bir hale getirirseniz o zaman yönetim, bahçeyi sizden alma hakkına sahip.

Avantajları oldukça fazla olan bu bahçelere tahmin edersiniz ki talep de oldukça fazla. Hele korona sürecinde. Bu sebeble bahçelerde bir sıra söz konusu. Biz yaklaşık bir yıl bekledikten sonra bahçe kiralayabildik. Fakat bahçeye gidince gördük ki referans usulüyle de bahçe sahipleri kendi aralarında bahçeleri el değiştirebiliyormuş. Örneğin, yanınızdaki komşu bahçeyi bırakmak istediğinde öncelikle sizin haberiniz oluyor ve sıraya düşmeden kendinize ya da bir arkadaşınıza önerebiliyorsunuz.

Sonuç olarak eşimde ben de heyecanla bu seneki mahsullerimizi bekliyoruz. Oldukça yorucu fakat sonuçları da bir o kadar tatmin edici olan bu fiziksel uğraş hem bizi evlerin monotonluğundan kurtarıyor, hem de zihinsel dinginlik için muazzam bir fırsat sunuyor….

aysaa

1 Comment

  1. Merhaba hobi bahçeleri icin Hollanda’da nereye basvuruyoruz ve ismi Hollandaca nedir ? 🙂 Yeni geldiğim için pek bilmiyorum, eğer yol gösterebilirseniz cok sevinirim . Ve içerisinde hayvan besleyebiliyormuyuz? Şimdiden teşekkürler.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

İlginizi çekebilir

Dil secenekleri

Tags