Paskalya Nedir? Ne zaman Kutlanır?

Paskalya Nedir? Ne zaman Kutlanır?

Hollanda’daki birçok insan için Paskalya bu yıl çok farklı olacak. Korona virüsün, daha fazla yayılmaması için hiçbir kilise toplantısı, toplu yumurta avı, aile ve arkadaşlarla kutlama yemeği gerçekleşemeyecek.

Paskalya Nedir?

Paskalya, Hz. İsa’nın çarmıha gerilmesinden sonraki üçüncü günde, mezardan yeniden dirilişinin kutlandığı bir Hristiyan festivalidir. Bu dönemde yas tutmanın bir işareti olarak, Katolik kiliseleri ve katedralleri Kutsal Cuma ve Paskalya Pazarları arasındaki dönemde çanlarını çalmazlar. 

Paskalya aynı zamanda bir bahar festivali olarak da görülür. Kışın bitmesiyle birlikte verimli toprakların özüne dönmesi kutlanır.

Paskalya Ne Zaman Kutlanır?

Paskalya bu yıl 17 Nisan 2022 Pazar günü kutlanacak. Kutlama tarihi, yıldan yıla değişiyor. Bu değişimin nedeni, Paskalya’nın ilkbahardaki ilk dolunaydan sonraki Pazar günü kutlanmasıdır.

Yumurtanın ve Tavşanın Paskalyadaki Anlamı 

Boyalı ve süslü Paskalya yumurtaları ilk olarak 13. yüzyılda kullanılmıştır. Kilise,kutsal hafta boyunca yumurta yemeyi yasaklamış, ancak tavuklar o hafta boyunca yumurta bırakmaya devam ettigi için bunları “Kutsal Hafta” yumurtaları olarak özel olarak tasarlamaya ve dekorasyon olarak kullanmaya baslamışlar.

Yumurtanın kendisi bu dirilişin sembolü haline gelmiş. Tıpkı Hz. İsa’nın mezardan yeniden dirilmesi gibi, yumurtanın yeniden yaşamı sembolize ettiğine inanılır. Yumurtaların toprağa gömülmesi ise tarlaların tekrar bereketli hale gelmesi için yapılan bir çeşit dua olarak da nitelendirilebilir.

Tavşanı Paskalya ile ilişkilendirme geleneği ise 17. yüzyılda Avrupa’nın Protestan bölgelerinde ortaya çıkmış, ancak bu 19. yüzyıla kadar Avrupa’da pek yaygın değilmiş.

Kunst en Cultuur sitesinde yazılana göre “Alman göçmenlerin Paskalya tavşanı kullanımını Hollanda’ya getirdiğine inanılıyor. 1825’te Paskalya Tavşanı, çevrilmiş bir Alman kitabı aracılığıyla Hollanda’da daha da ün kazandı. 1960’larda, 1961, S.J. van der Molen Paskalya tavşanı yeni bir gelenek olarak gördü.”

Paskalya tavşanının, yumurtaları süsleyip sakladığına inanılır. Bununla birlikte, bazı Avrupa ülkelerinde Paskalya’yı sadece tavşan temsil etmez. İsviçre’de guguk kuşu, Vestfalya’da tilki, Fransa’da ise Paskalya Tavşanı yerine Roma çanları olarak da adlandırılan Paskalya çanları Paskalya zamanı kullanılan sembollerdir.

Easter Bunny

Hollanda’da Paskalya

Hollanda’da Paskalya için geleneksel ikramlar yapılır. Bunlardan biri “paasstol”dur. Kuru üzüm ve badem ezmesi ile doldurulmuş bir ekmek. Aynı ekmek, Noel için de yapılır ve bu sefer “kerststol” olarak adlandırılır. Kahvaltı ve öğle yemeğinde ikram edilir. Bu dönemde çıkan diğer bir yiyecek  ise çikolatadan yapılan Paskalya tavşanı ve Paskalya yumurtasıdır. Paskalya yaklaşırken her yerde yumurta ve tavşan şeklinde çikolatalar görürseniz şaşırmayın.

Paskalya sabahı, çocuklara Paskalya tavşanının getirmiş olduklari yumurtaları bahçede veya bitkiler arasında sakladığı söylenir. Çocuklar yumurta avına çıkarlar ve buldukları yumurtaları ve çikolataları birbirleriyle yarıştırmaktan mutluluk duyarlar.

Umarım gelecek yıl bize sağlık, mutluluk ve bol tavşan çikolatası sunar.

aysaa

Related Posts

Farklı Yolların Ortak Noktası: Yol-Kat’ın Arkasındaki Güçlü Kadınlar

Farklı Yolların Ortak Noktası: Yol-Kat’ın Arkasındaki Güçlü Kadınlar

Kanserle Dans: Ebru Janssens Kayan’ın İlham Veren İyileşme Yolculuğu

Kanserle Dans: Ebru Janssens Kayan’ın İlham Veren İyileşme Yolculuğu

Azim, Çaba ve Başarının Hikayesi

Azim, Çaba ve Başarının Hikayesi

Cito ve IEP Arasındaki Fark: Eğitimde Bireyselleştirmenin Gücü

Cito ve IEP Arasındaki Fark: Eğitimde Bireyselleştirmenin Gücü

2 Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

İlginizi çekebilir

Dil secenekleri

Tags