Hollanda’da Gönüllü Çalışmak

Hollanda’da Gönüllü Çalışmak

Please scroll down for English version of my post.(Volunteer Work In Netherlands)

Eindhoven’da gönüllü olarak çalışabileceğiniz, bildiklerinizi ya da yeteneklerinizi kullanabileceğiniz çok sayıda kar amacı gütmeyen kurum var. Gönüllülük, Hollandaca “vrijwilligheid” demek. Kar amacı gütmeyen kurumların Hollandacası ise “stichting” diye geçiyor.

Gönüllülük nedir?  “Gönüllü, istekle veya karşılık beklemeden bir faaliyette bulunan kişidir. Gönüllülükse, yaptığınız şey karşılığında paradan çok daha değerli şeyler alabildiğiniz faaliyetler, paylaşımlar bütünüdür.

2 sene önce Eindhoven’a taşındıktan sonra önceliğim dil öğrenmek oldu. Dil meselesini biraz ilerletince, bir iş bulabilir miyim acaba diye düşünürken yolum Drio Eğitim Vakfı’yla kesişti ve gönüllü olarak Türkçe dersleri vermeye başladım. Derslerin amacı “Çocukların, eğlenerek Türkçe öğrenmelerini sağlamak”. Öncelikle Türkçe’ yi sevmeleri ve sonra da konuşabilmeleri hedefleniyor.

Dernek, sadece Türkçe dersleri ile sınırlı değil, gönüllü olarak çalışabileceğiniz yerel ve uluslararası proje takımları var. İki yıl süren Erasmus plus projelerinde üniversiteler ile stratejik ortaklıklar yapılıyor. Şimdiye kadar Baskent Üniveristesi, Gotenburg Üniversitesi(İsveç), Litvanya Üniversitesi, Evora Üniversitesi (Portekiz) ve Sakarya Üniversitesi ile eğitim projeleri yapıldı. Daha detaylı bilgi almak için web sitesine göz atabilirsiniz.

Gazetecilik mezunuyum ve uzmanlık alanım sosyal medya. Gönüllü olarak, 7 aydir Eindhoven News gazetesinin sosyal medyasını yönetiyorum. Bu gazetede gönüllü olarak çalışırken, paradan çok daha değerli şeyler kazandığımı söyleyebilirim. Bir sürü farklı kültürden arkadaşlar edindim ve onlardan hayata dair pek çok şey öğrendim. Fotoğraf  çekimi ve etkili video çekim teknikleri atölyelerine katıldım.

Volunteer Work In Netherlands

Haftalık toplantılar, benim için tam bir sosyal hayata dönüş oldu. Mesela şimdi, gazetenin 10. yıl kutlaması için parti hazırlığı yapıyoruz, ben de PR (Halkla İlişkiler) takımındayım. Her hafta yeni şeyler öğreniyorum. Web sitesinden parti detaylarına göz atabilirsiniz.

Eindhoven’da gönüllü olarak çalışmak  isterseniz https://eindhovendoetforvolunteers.nl/home  sitesinden  ilgi alanınıza uygun bir iş bulabilirsiniz. İlanlar arasında kütüphanede, cafede, yaşlılar evinde ya da çiftlikte işler mevcut. Bu arada, Samen voor Eindhoven  Derneği geçen hafta düzenledikleri organizasyon için pek çok sosyal medya hesabından gönüllü iş ilanı yazısı yayınladı.

Gönüllülük yaparken, sadece boş zamanlarınızı doldurmanın ve kendinizi tatmin etmenin yanı sıra farklı alanlarda deneyim kazanabilir, yeni insanlar tanıma fırsatı yakalamış olursunuz. Tek tavsiyem, gönülllü olarak bir yerde çalışırken egonuzu evde bırakmanız :).Çünkü “almak” egomuzu, “vermek” ise ruhumuzu besliyor. Ayrıca bana göre, bir başkası için faydalı bir şey yapmak hayatı anlamlı kılıyor.

Göç etme duygusu bazen insanın psikolojisini bozabiliyor. “Harika bir ülke! Ne kadar şanslıyız, iyi ki geldik!” dedikten hemen sonra “Ahhh canım Türkiye’m!” diyebiliyoruz. Bu duyguya  iyi gelen iki şey sosyalleşmek ve bir işe yarıyor olduğunu hissetmek. Tanımadığınız kişiler için karşılıksız bir şey yapmanın insan ruhuna ne kadar iyi geldiğini anlatamam.

Siz de gönüllüler kervanına katılmak isterseniz, yukarıdaki linklere göz atıp size uygun işler var mı yok mu bakabilirsiniz. Google abladan evinize yakın bir stichting ve bu dernekte de keyif alacağınız bir iş bulursanız ne mutlu size!

Bu kısım Türkiye’den okuyanlar için:

Gönüllü iş kavramı bizim ülkemizde her ne kadar tarihsel olarak hayatımızın tam ortasında ise de ne yazık ki kurumsal olarak uygulanması henüz çok yaygın değil. Ama bu, aktif kurumlarla çalışılamayacak anlamına gelmiyor. Uzun yıllardır çalışmalarını takip ettiğim bir kaç güzel kurum var; TOG -Toplum Gönüllüleri Vakfı  Sokak Çorbacıları Derneği  ve AKUT. Daha fazlası içinGönüllü işlerkısmına göz atabilirsiniz.

Herkese gönüllü işlerinde kolay gelsin!

What is volunteering? “Volunteer is a person who performs a task  without waiting for something in return. Voluntarism is a collection of activities and shares in which you can get much more valuable experiences than money in exchange for what you do.”

There are many non-profit organizations in Eindhoven where you can volunteer, use what you want to know or use your skills. Volunteering means “vrijwilligheid” in Dutch. The Dutch for non-profit organizations is called  “stichting ”.

I am a journalist and my area of ​​expertise is social media. As a volunteer, I have been managing the social media of Eindhoven News for 7 months. As a volunteer in this newspaper, I can say that I have earned more valuable things than money. I made friends from different cultures and learned a lot from them about life. I participated in several workshops such as photography and effective video making. Weekly meetings bring me back to social life. For example,now we are planning a celebration party for the 10th anniversary of the newspaper and I am in the PR team, learning a lot of new things. You can get information about the details of the anniversary party from the website.

If you want to work as volunteer in Eindhoven, you can find a job that suits your interests at https://eindhovendoetforvolunteers.nl/home. Advertisements include jobs in the library, cafe, elderly home or farm. In addition to that, the Samen voor Eindhoven Association published a volunteer job posts on several social media accounts for their organization last week.

You can gain experience in different fields and get to know new , in addition to fulfilling your leisure time and satisfying yourself while volunteering. My only advice is that you leave your ego at home while you work as a volunteer :). There is a quote which I like very much, “When you create a space for allowing yourself to GROW and learn and REST so you can achieve balance in your life, you feed your soul.” And to me, doing something useful for someone else makes life meaningful.

Being an immigrant sometimes disturbs a person’s psychology. You can think like “Wonderful country! How lucky we came that good! “and right after that you feel like” Turkey Ahhh my dear! I miss being there “. Two things that are good for dismissing these feelings are socializing and being useful. I can’t tell you how good it is for the human soul to do something for people you don’t know without any interest.

If you want to join the caravan of volunteers, you can have a look at the links above and see if there are any jobs for you. If you find a stichting close to your home, matches your interests, how lucky you are!

For those who read this section from Turkey: Although the concept of voluntary work is historically in the middle of our lives in our culture, it is unfortunately not very common to implement it as an institution. But that doesn’t mean we can’t work for those organizations. There are a few beautiful organizations which I have followed for many years; TOG-Community Volunteers Foundation Street Soup Association and AKUT?

Thanks for taking your time to read my article. Hope you enjoyed it.

aysaa

Related Posts

Hollanda Eğitim Sistemi Nasıl ?

Hollanda Eğitim Sistemi Nasıl ?

Hollanda’da Mühendis Olarak Çalışmak

Hollanda’da Mühendis Olarak Çalışmak

2021 Hollanda Vatandaşlık Şartları

2021 Hollanda Vatandaşlık Şartları

Hollanda’da Asgari Ücret 2021

Hollanda’da Asgari Ücret 2021

1 Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

İlginizi çekebilir

Dil secenekleri

Tags