KARNAVAL Zamanı….

KARNAVAL Zamanı….

 

Sonunda Hollanda gri rengine son vermeye karar verdi. Güneşi gören herkeste bir bayram havası var. Eğlenceli ve renkli günler için geri sayım başladı. Hollada’nın eğlence zamanı olan Karnavala sayılı günler kaldı.
Peki, nedir bu Karnaval (Carnival) , Paskalya öncesi,(Hristiyan orucundan önce) geleneksel olarak kutlanan bir Katolik halk festivalidir. Önceleri Hollanda’nın sadece güneyinde kutlanan bir festival iken, şimdi tüm Hollanda’da kutlanıyor. Bu yıl 2 Mart ile 5 Mart( 2019) 2020′ de 23 Şubat -25 Şubat arasında kutlanacak. Salı gecesi karnaval sona eriyor ve Çarşamba oruç başlıyor. Paskalya’ya kadar olan bu günlerde oruç tutuluyor et yenmiyor. Tabii artık bu geleneğe  pek de uyan olmuyor.
Karnaval günü sokakta renkli kıyafetler giyip içki içen ve çok eğlenen insanlar göreceksiniz. Bazı caddeler araç trafiğine kapanacak ve geçit töreni alanına dönüşecek. Gecenin geç saatlerine kadar eğlence devam edecek. Karnavalı Eindhoven, Maastricht, Venlo, Tilburg, Breda, Den Bosch, Nijmegen’dan da takip edebilirsiniz. Etkinliklerin detaylarını öğrenmek isterseniz Eindhoven News Karnaval Takvimine  buradan ulaşabilirsiniz. (2019)

carnival-4051376_1920

Finally the Netherlands decided to end its gray color. Everyone who sees the sun has a festive mood. The countdown has begun for fun and colorful days. There are days left for carnival , the entertainment time of Holland.
So, what is this Carnival, before Easter, (before the Christian fast) is a traditionally celebrated Catholic folk festival. While it was a festival that was celebrated only in the south of the Netherlands, it is now celebrated all over the Netherlands. This year, it will be celebrated from March 2 to 5 March 2 to March 5, 2019. Carnival ends on Tuesday night and Wednesday begins fasting. These days until Easter, fasting is not eaten. Of course, it is no longer suitable for this tradition.
On Carnival day, you will see people who wear colorful clothes and drink and have fun. Some streets will be closed to vehicle traffic and turn into parade grounds. Entertainment will continue until late in the night. You can follow Carnival from Eindhoven, Maastricht, Venlo, Tilburg, Breda, Den Bosch, Nijmegen. If you want to learn the details of the events, you can reach the Eindhoven News Carnival Calendar here. (2019)

KARNAVALA NASIL HAZIRLANILIR ?   HOW TO PREPARE CARNIVAL?

Hollanda’da Karnaval öncesi pek çok dükkanda çeşitli kostümler bulabilirsiniz. Online satın almak veya önceden kıyafetler ve fiyatlar hakkında bilgi almak isterseniz aşağıdaki linklere göz atın derim:

You can find various costumes in many shops before the Carnival in the Netherlands. If you want to buy online or get information about clothes and prices in advance, check out the links below:

Karnaval Kıyafetleri
Karnaval Kostümleri

Hatta bazı ikinci el kıyafet satan dükkanlarda özel karnaval bölümü bile var.

There is even a special carnival section in some second-hand clothing stores.

WhatsApp Image 2019-02-28 at 10.14.29
Korkunç kostüm örneği 🙂

Öncelikle hangi karakter olmak istediğinize karar verin, gerisi çok kolay! Kıyafetinize  uygun renklerde yüzünüzü boyadıysanız ve en rahat ayakkabılarınızı giydiyseniz artık karnaval için hazırsınız demektir. Çarşıda ayıcık,panter, fil ,polis kostümüyle dolaşan ciddi iş arkadaşlarınızı  görürseniz şaşırmayın.

First, decide which character you want to be, the rest is easy! If you have dyed your face in the colors suitable for your outfit and wore your most comfortable shoes, you are ready for the carnival. Do not be surprised if you see serious co-workers walking around in the bazaar with teddy bear, panther, elephant, and police costumes.

Sıcak ülkelerden  gelen göçmenler 🙂 Bu bölümü sizin için yazdım. Kostümuzün altına kalın kıyafetler (içlik) giyinmeyi unutmayın :). Hollanda’nın dondurucu soğuğunda, geçit törenini izlerken buz tutabilirsiniz.
Okullar ve resmi kurumlar karnaval boyunca tatil. En mutlu çocukların neden Hollanda’da yaşadığını zaman geçtikçe daha iyi anlamışsınızdır :).

Immigrants from hot countries 🙂 I wrote this section for you. Do not forget to wear thick clothes (underwear) under your costume :). In the freezing cold of the Netherlands, you can keep ice while watching the parade.
Schools and public institutions holiday throughout the carnival. As time goes by, you understand better why the happiest children live in the Netherlands :).

İYİ EĞLENCELER……HAVE FUN……

aysaa

Related Posts

Hollanda’da Noel Nasıl Kutlanır?

Hollanda’da Noel Nasıl Kutlanır?

Doğum Gününüzde Ücretsiz Girebileceğiniz Eğlence Parkları

Doğum Gününüzde Ücretsiz Girebileceğiniz Eğlence Parkları

Hollanda’da Hallowen(Cadılar Bayramı) Nasıl Kutlanır?

Hollanda’da Hallowen(Cadılar Bayramı) Nasıl Kutlanır?

No Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

İlginizi çekebilir

Dil secenekleri

Tags