Hollanda’da Noel Nasıl Kutlanır?

Hollanda’da Noel Nasıl Kutlanır?

Günümüzün Noel kutlamaları Hristiyan ülkelerde oldukça renkli geçer. Noel hazırlıkları aylar öncesinden başlar. Hristiyanların İsa’nın doğumunu bekledikleri döneme advent dönemi denir ve 24 penceresi olan advent takvimleri hazırlanır. Bu takvimlerde her pencerenin ardına resimler veya şekerlemeler gizlenir, her gün bir tanesi açılır. Bazı ülkelerde advent mumları yakılır.

Noel’den önce okullarda İsa‘nın doğumunun canlandırıldığı oyunlar sahnelenir. Bu oyunlarda İsa’nın bir ahırda dünyaya gelişi ve doğudan gelen üç müneccimin İsa’ya hediyeler getirmesi canlandırılır. Kiliselerde ve sokaklarda çocuklardan ya da yetişkinlerden oluşturulmuş korolar Noel ilahileri söylerler. İnsanlar Noel’den önceki özellikle hafta sonlarında Noel partileri verirler.

Noel ağaçları süslenir, ışıklı ev, bahçe, cadde süslemeleri yapılır. Hediyeler alınır, tebrik kartları verilir ve Noel arifesinde Noel Baba‘nın gelişi simgesel olarak canlandırılır.

Noel Ne Zaman Kutlanır ?

Hollanda’da 25 Aralık ve 26 Aralık günü Noel olarak kutlanır. 25 Aralık öğleden sonrası Noel yemeği hazırlanır ve aile fertleri masa etrafında bir araya gelirler. Bu 2 gün boyunca aileler bir araya gelerek bol bol yemek yerler; bizdeki bayram yemekleri gibi.

Bu yıl korono kuralları nedeniyle, evlerde kalabalık noel kutlamaları olmayacak (yani yasal olarak; perdeler kapalıysa sorun yok :). Çocukların, büyükanne ve büyükbabalarına virüs taşımasını engellemek için okullar, bile bir hafta önce tatil edildi.

Noel’i anlatan güzel bir videoya denk geldim.

(Het Klokhuis isimli program pek çok önemli konuyu ele alınıyor. Çocuklar için oldukça eğitici.) Bu bölümde de neden ”Noel’i neden kutlarız?”isimli bir video var.

Noelde Ne Yenir Ne İçilir ?

Yemek ve içmek Noel’in önemli bir parçasıdır. Noel’i gelenekselleştiren şeyin bir kısmı, yılın bu zamanında tüketilen özel Hollanda Noel yiyecekleridir.

Oliebollen (bir çeşit yağlı çörek), Noel stollen (şekerlenmiş kuru meyveler, narenciye kabukları, badem ezmesi ya da marzipan, fındık krokan ile zenginleştirilmiş geleneksel bir ekmektir.), bademli pasta halkaları, bir sonraki Noel’e kadar yetecek kadar badem ezmesi ve çikolata.

Hollanda Noel yemekleri genellikle bol sebzeli geyik eti, kaz, tavşan veya hindi ve Kerstbrood’dan (Noel ekmeği) oluşur. Hollandalılar ayrıca, yemek yiyenlerin kendi seçtikleri et veya sebzeleri kendilerinin pişirebileceği bir Raclette koyulur Noel masasına.

Tatlı olarak genellikle bir çeşit puding; erik pudingi olarak da adlandırılan Noel pudingi, esas olarak kuru üzümden oluşur. Puding yaklaşık on üç malzeme oluşur. Bazılarılarına göre puding, İsa Mesih’i ve on iki havarisini sembolize ediyor.

Birçok ailenin kendi tarifi vardır. Pudingi Noel’den aylar önce hazırlarlar, daha sonra karanlık bir yerde saklar ve Noel’de ikram ederler.

Pudingin içine gümüş para koymak bir gelenektir. Madeni parayı parçasında bulan kişi, önümüzdeki yıl iyi şans bekleyebilir, ardından bir fincan krem ​​şantili sıcak çikolata içilir.

Christmas pudding

MUTLU YILLAR

aysaa

Related Posts

Doğum Gününüzde Ücretsiz Girebileceğiniz Eğlence Parkları

Doğum Gününüzde Ücretsiz Girebileceğiniz Eğlence Parkları

Hollanda’da Hallowen(Cadılar Bayramı) Nasıl Kutlanır?

Hollanda’da Hallowen(Cadılar Bayramı) Nasıl Kutlanır?

KARNAVAL Zamanı….

KARNAVAL Zamanı….

No Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

İlginizi çekebilir

Dil secenekleri

Tags