Expatlar İçin Sürücü Belgesi Değişimi

Expatlar İçin Sürücü Belgesi Değişimi

Hollanda da yaşamaya karar verdiyseniz ve araba kullanmak istiyorsanız, eski sürücü belgenize (Tr sürücü belgeniz) veda etmeniz gerekecek. Altı ay, eski sürücü belgeniz ile araba kullanabilirsiniz, fakat daha sonra eski sürücü belgenizi, Hollanda sürücü belgesiyle değiştirmeniz gerekli. Ben bir yıl sonra ehliyetimi değiştirdim ama bu süre boyunca pek de araba kullanmadım, bakkala (mahalle aralarında bakkal olsa ne güzel olurdu 🙂 giderken kullanıyordum, mahalle aralarında da polis yoktu :). En sık kullandığım ulaşım aracım, tabii ki bisiklet.

Sürücü Belgenizi Değiştirirken Adım Adım İzlemeniz Gereken Yollar

 1. Sürücü belgenizi değişirtirebilmeniz için Hollandaya (High Skilled Immigrant) vizesi ile gelmiş olmanız ve halen geçerli olması gerekiyor.
 2. Öncelikle Digi ID almanız gerekiyor. (Türkiye de ki E Devlet şifresi gibi) www.digid.nl sitesinden kayıt yaptırıyorsunuz, yaklaşık 5 iş günü içinde evinize posta ile aktivasyon kodu geliyor. Gelen mektuptaki yönergeleri takip edip hesabınızı açıyorsunuz.
 3. CBR.nl üzerinden sağlık beyanı yapmanız gerekiyor. Buradan digid ile giriş yaptıktan sonra sağlık beyanı (Gezondheidsverklaring) kısmına gidip, size yöneltilen soruları yanıtlıyorsunuz ve formu gönderiyorsunuz. Bu işlem yazıyı hazırladığım sırada 35 euro civarıydı, gelecekte ne olur bilemem 🙂
 4. Cbr başvurunuzdan onay maili gelince beyan ettiğiniz sağlık durumunun sisteme girildiğini onaylıyor, ilginç bir sistem ama ne diyelim bulunduğunuz belediyeden ehliyet işlemi için randevu alıyorsunuz.
 5. Sonrasında %30 kabul belgenizin çıktısını, 1 adet ehliyet fotoğrafı, bankamatik kartınızı ve eski ehliyetinizi alıp belediyenin yolunu tutuyorsunuz.
 6. Bütün belgeleri verdikten sonra yaklaşık 4 ile 8 hafta arasında ehliyetinizin geldiğine dair bir  e-mail alıyorsunuz ve koşa koşa belediyeye gidiyorsunuz. Artık gönül rahatlığıyla Hollanda’da ve diğer Avrupa ülkerinde araba kullanabilirsiniz.

Bu süre içinde araba kullanmayın, yakalanirsanız bir daha hiç ehliyet alamayabilirsiniz.Ek Bilgi:Hollandalı’ların, bisiklet lastiklerini yaz ve kış olarak değişitirdiğini biliyor muydunuz? 🙂 Araba için kış lastiği de zorunlu değil, ama siz gene de taktırın. Komşumuz Almanya’da zorunlu.

Hayat Kurtaran Bilgi: Trafikte üstünde  L harfi gördüğünüz araçlardan  mümkün oldukça uzaklaşın. Bu araçları, sürücü adayları kullanıyor.

Umarım yazdıklarım işinize yarar, şimdiden keyifli sürüşler….

aysaa

Related Posts

Sinter vs Santa

Sinter vs Santa

Hollanda Eğitim Sistemi Nasıl ?

Hollanda Eğitim Sistemi Nasıl ?

Hollanda’da Mühendis Olarak Çalışmak

Hollanda’da Mühendis Olarak Çalışmak

2021 Hollanda Vatandaşlık Şartları

2021 Hollanda Vatandaşlık Şartları

10 Comments

  • Türk ehliyetiniz Konsolosluk üzerinden ehliyetin kayıtlı olduğunu ilçe emniyet müdürlüğüne gönderiliyor. Turkiye’ye gittiğinizde arşivden talep edip alabilirsiniz. Eşim ve ben bu şekilde almıştık. Kolay gelsin.

 1. Merhaba; bilgi için teşekkürler. Hâlâ geçerli mi şu an Hollandadayim çifte vatandaşım ama ehliyetim Türkiyeden sınavsız Hollanda ehliyeti alabilirmiyim?

 2. Merhaba
  Ruling sisteme kayıt olunca sınava girmeye gerek kalmıyor ancak eşler bu haktan faydalanabiliyor mu yoksa sıfırdan sınav sürecine mi giriyorlar?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

İlginizi çekebilir

Dil secenekleri

Tags