fallback-image

Hallowen (Cadılar Bayramı) Hollanda’da Nasıl Kutlanır?

Coronavirüse rağmen tüm sosyal etkinlikler bütün hızıyla devam ediyor demek isterdim. Fakat maalesef, bütün dünyada olduğu gibi Hollanda’da da hasta sayıları çok arttı ve tüm etkinlikler iptal edildi. Cadılar Bayramı da iptal edilen etkinlikler arasında yerini aldı.

2019 yılında çok korkunç ama bir o kadar da eğlenceli bir Halloween geçirmiştik. Meerhoven sokaklarını dolaşıp şeker toplamıştık (Biz değil tabii ki, çocuklar. Biz yancıydık :)).

Geçen yıl mahalle sakinlerini tebrik ettim(içimden). Stephen King film sahnelerini aratmayacak mekanlar ve kostümler hazırlamışlardı.

Evin camlarına sinevizyon koyup ışıklardan yerde yürüyen örümcekler yapmışlardı. Bazı çocuklar örümceklerin üstlerine geldiğini zannedip çığlıklar içinde koşturdular.

Diğer evde ise yerlerde kan izleri kapıda üstünde kanlı bir doktor önlüğü giymiş biri elinde testere ile çocuklara şeker ikram ediyordu.

Hatta eve döndüğümde “Bence bu bayram çocuklara uygun değil” demiştim. Bu yıl, komşular tarafından korkutulmak nasip olmadı. Gerçi coronavirüs korkusuyla korku limitimizi fazlasıyla doldurduk.

Bu sene kutlayamasak da seneye lazım olur derseniz buyrun böyle alayım sizi.

Halloween Nedir?

Cadılar Bayramı, her yıl 31 Ekim’de kutlanan bir bayramdır ve Cadılar Bayramı 2020’de de 31 Ekim Cumartesi günü kutlanacaktır.

Gelenek, insanların şenlik ateşlerini yakıp hayaletleri defetmek için kostümler giydiği antik Kelt Samhain festivalinden gelmiştir.

Sekizinci yüzyılda, Papa III. Gregory, 1 Kasım’ı tüm azizleri onurlandırmak için belirlemis. Yakında kutlanacak, Azizler Günü (All Saints Day), (Hristiyanlıkta bilinen ve bilinmeyen tüm azizlerin anıldığı kutsal gün) ile Samhain’in bazı geleneklerini birleştirmiş. Ve ortaya Cadılar Bayramı çıkmış.

Önceleri, 1 Kasim’dan önceki akşam All Hallows Eve olarak biliniyordu. Daha sonra zaman içinde Halloween olarak değişti. Zamanla Cadılar Bayramı, şeker mi şaka mı (trick or treat), balkabağı oyma festivali, kostüm giyme ve yemek yeme gibi etkinliklerin olduğu bir güne dönüştü.

Trick or Treat Nerden Çıktı?

Dokuzuncu yüzyılda, Hıristiyanlık Kelt topraklarına yayıldı ve burada yavaş yavaş eski pagan ayinleriyle harmanlandı ve onların yerini aldı. MS 1000’de kilise, 2 Kasım’ı ölüleri onurlandırmak için Tüm Ruhlar Günü olarak belirledi. İngiltere’deki kutlamalar, şenlik ateşleri ve maskeli balolarla tamamlanan Kelt Samhain anmalarına benziyordu.

Yoksul insanlar, daha varlıklı ailelerin evlerini ziyaret eder ve ev sahiplerinin ölmüş akrabalarının ruhları için dua etme sözü karşılığında ruh keki denilen hamur işleri alırlardı. ‘Souling’ olarak bilinen bu uygulama daha sonra kapı kapı gezip yiyecek, para ve bira gibi hediyeler isteyen çocuklar tarafından başlatıldı.

Hollanda da HALLOWEN Nasıl Kutlanır?

Amerika’da oldukça görkemli bir festival olan Cadılar Bayramı, Amerikan kültürünün etkisiyle Avrupa ülkelerinde de yaygınlaştı.

Hollanda’da Cadılar Bayramı pek popüler olmasa da zamanla Hollandalıların da ilgisini çeker hale gelmeye başladı.

Bazı mahallelerdeki bazı sakinler evlerini Cadılar Bayramı dekorasyonlarıyla dekore ediyorlar, böylece çocuklar nereden şeker alabileceklerini biliyorlar.

Umarım seneye hayatı donduran coronavirüsten kurtulur, korkunç kıyafetlerimizi giyer sokakta lezzetli şekerlerden yiyebiliriz. (Ups! Klavyeyi sanki kızım ele geçirdi :))

aysaa

Related Posts

Hollanda’da Noel Nasıl Kutlanır?

Hollanda’da Noel Nasıl Kutlanır?

Doğum Gününüzde Ücretsiz Girebileceğiniz Eğlence Parkları

Doğum Gününüzde Ücretsiz Girebileceğiniz Eğlence Parkları

KARNAVAL Zamanı….

KARNAVAL Zamanı….

No Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

İlginizi çekebilir

Dil secenekleri

Tags